Solární byznys stále roste. Roste ale i počet nespokojených zákazníků
04.05.2023 11:23 | Ze sítí
Se zdražením energií se řada lidí rozhodla zařídit si doma vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Solární byznys je jeden z vůbec nejrychleji rostoucích byznysů v České republice. Jenže čím větší je poptávka, tím je více problémů a nespokojených klientů stále přibývá. Česká fotovoltaická asociace v této souvislosti vypracovala takzvané desatero doporučených pravidel při uzavírání smluv, projekci a instalaci FVS.
reklama
Důvodů k nespokojenosti může být mnoho. Nedodržení termínů, špatná instalace či špatná komunikace s firmou.
Solární magazín varuje, že letos může být situace ještě horší. „Distribuční firmy totiž evidují během prvního čtvrtletí několikanásobný nárůst počtu nových elektráren v síti. Ten navíc bude zřejmě dál narůstat. Nesolidnost některých firem může poškodit celé odvětví. To samozřejmě vadí těm, kteří se snaží o solidně odvedenou práci,“ píše magazín.
Toho se obává i Česká fotovoltaická asociace, která vypracovala zmíněné desatero doporučených pravidel při uzavírání smluv, projekci a instalaci FVS.
Jde například o předložení nerelevantních informací před popisem smlouvy. „A to zejména informace o energetickém výnosu fotovoltaického systému, a to včetně informací o ztrátách zastíněním, hodnotě vlastní spotřeby, výši přetoků do distribuční soustavy a ekonomickém vyhodnocení investice (návratnosti vynaložených finančních prostředků) – cash flow,“ píše asociace.
Zákazníci si také stěžují, že jim firma předala dokončené dílo a nevysvětlila žádné další detaily. Proto asociace doporučuje, aby „firma provedla před předáním a převzetím díla zákazníkem zkušební připojení střídače k distribuční síti a ověřila odpovídající instalovaný výkon měřením. V případě instalace akumulačního bateriového úložiště provede firma minimálně jedno nabití a vybití baterie pro ověření funkčnosti a nastavení hybridního střídače, BMS“.
Firma by při předání díla také měla vyhotovit předávací protokol: „Který obsahuje zejména vady a nedostatky díla, projektovou dokumentaci podle ČSN EN 62446-1, dokumentace skutečného provedení díla, návody k obsluze a údržbě (servisu), místní provozní předpis (Pinst >100 kW), revizní zprávu fotovoltaického systému. Při předání a převzetí vždy firma vysvětlí funkcionalitu FVS, seznámí se všemi díly, součástmi a jejich ovládání,“ upozorňuje d asociace.
Špatné zkušenosti s firmami na trhu vadí také samotným instalačním firmám.
„Bohužel se do oboru vrhla spousta ‚všeumělů‘ a při aktuálním ochlazení trhu zbude spousta očí pro pláč zákazníků firem, které zase ze dne na den ukončí provoz,“ uvedl pro Solární magazín Vladimír Růžička ze společnosti VR OZE Systems.
Zmíněná společnost zveřejnila „5 rad, jak nenaletět elektro šmejdům“. Ty si můžete přečíst zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.