Na miliardáře George Sorose jako na podporovatele migrační vlny ukazuje často Tomio Okamura, Petr Bystroň z Alternativy pro Německo, slovenský poslanec Luboš Blaha, italský exministr vnitra Matteo Salvini nebo maďarský premiér Viktor Orbán.
BBC si položila otázku, kde se vlastně zrodil obraz George Sorose jako pekelníka? Českým čtenářům zprávu přiblížil Český rozhlas.
Všechno prý začalo v roce 1992.
„Odkud se ale vzalo přesvědčení, že právě Soros je úhlavním konspirátorem planety? ptá se BBC. V Británii je nenáviděnou figurou od září 1992, kdy donutil Spojené království k odchodu z Evropského mechanismu směnných kurzů. Spekulací vydělal miliardu dolarů,“ uvedl server.
V roce 2003 se pak postavil proti rozpoutání války v Iráku a začal podporovat tehdy opoziční americkou Demokratickou stranu.
„Nový a podstatně nebezpečnější rozměr dodalo útokům na miliardáře vítězství Donalda Trumpa. Když zahynula v srpnu 2017 jedna demonstrantka během rasových nepokojů v Charlottesville, ihned se objevila tvrzení, že si vše objednal Soros, aby poškodil obraz nového prezidenta,“ pokračoval veřejnoprávní rozhlas.
Maďarský premiér Viktor Orbán prý začal na Sorose útočit na radu dnes již zesnulého politického poradce Arthura Finkelsteina, který říkával, že chce-li politik uspět, musí si najít nepřítele, proti kterému se vymezí. Nestačí si však najít liberální demokracii, kterou Orbán opakovaně napadl. Finkelstein údajně doporučil Orbánovi, aby si našel konkrétní osobu, se kterou liberální demokracii spojí. A Orbán si našel Sorose.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp