Několik proruských a tzv. dezinformačních serverů bylo loni na jaře vypnuto v reakci na vypuknutí války na Ukrajině. Zablokování webů doporučilo Vojenské zpravodajství, konkrétně Národní centrum kybernetických operací. Soukromí majitelé domény CZ.NIC a operátoři poté opravdu zablokovaly 22 vybraných webů, což vyvolalo vlnu nevole a tento krok mnozí označovali jako nástup totality a pošlapání svobody projevu.
V červnu podala nezisková organizace Institut H21, za kterou stojí miliardář Karel Janeček, a Otevřená společnost, kterou zastupuje exposlanec za STAN a spoluautor zákona o právu na informace Oldřich Kužílek, podnět k pražskému soudu.
Obě organizace chtěly prokázat, že zablokování dezinformačních webů na žádost Vojenského zpravodajství porušilo principy právního státu, svobody projevu a práva na přijímání informací. Soud ale nyní rozhodl, že k porušení zákona ani principů právního státu nedošlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma