Několik proruských a tzv. dezinformačních serverů bylo loni na jaře vypnuto v reakci na vypuknutí války na Ukrajině. Zablokování webů doporučilo Vojenské zpravodajství, konkrétně Národní centrum kybernetických operací. Soukromí majitelé domény CZ.NIC a operátoři poté opravdu zablokovaly 22 vybraných webů, což vyvolalo vlnu nevole a tento krok mnozí označovali jako nástup totality a pošlapání svobody projevu.
V červnu podala nezisková organizace Institut H21, za kterou stojí miliardář Karel Janeček, a Otevřená společnost, kterou zastupuje exposlanec za STAN a spoluautor zákona o právu na informace Oldřich Kužílek, podnět k pražskému soudu.
Obě organizace chtěly prokázat, že zablokování dezinformačních webů na žádost Vojenského zpravodajství porušilo principy právního státu, svobody projevu a práva na přijímání informací. Soud ale nyní rozhodl, že k porušení zákona ani principů právního státu nedošlo.
„Blokace webů ze strany veřejné moci bez zákonného podkladu by byla významným zásahem do základních práv, a to i pokud by si stát faktickou blokaci vynutil na soukromoprávních subjektech. K tomu ale v posuzované věci ani náznakem nedošlo, neboť žalovaný weby nezablokoval, ani to nikomu nepřikázal,“ vysvětluje ve svém usnesení Městský soud v Praze, jak informuje server iRozhlas.cz.
Klíčovým důkazem měl být dopis Národního centra kybernetických operací, ve kterém správcům serveru a operátorům doporučuje vypnutí konkrétních webů. Soud ale dopis jako oficiální výzvu úřadů k blokování webů nechápe. „Dopis neodkazuje na žádnou výslovnou pravomoc NCKO či žalovaného a není v něm žádná explicitní výzva ke splnění nějaké povinnosti. Neobsahuje ani žádné výslovné poučení o negativních následcích v případě nevyslyšení žádosti či o jakékoliv sankci (žalobci to ostatně ani netvrdí). Dovozovat závaznost nelze ani z použitého jazyka – sloveso žádat bez dalšího neznamená příkaz či závazný pokyn,“ argumentuje soud.
Přestože soud žalobu zamítl, podle iniciátorů žaloby lze mluvit o částečném úspěchu, protože soud uznal, že blokace webů „je významný zásah do svobody projevu a práva na informace“. Jinak ale prý s rozhodnutím soudu nesouhlasí a budou dále pokračovat „ve snaze rozkrývat situaci, která loni v únoru vznikla“.
„Proti rozhodnutí městského soudu proto podáme kasační stížnost, a pokud to bude nutné, i stížnost ústavní,“ napsaly organizace na závěr svého společného prohlášení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma