Státní zástupkyně navrhla mužům vězení v délce nejméně tři a půl roku. Sásovi, který řídil kamion s běženci tísnícími se bez vody a jídla na malém prostoru, by měl být udělen zákaz řízení na pět let. Oba muži by také měli být podle žalobkyně na deset let vyhoštěni z ČR. Obhajoba naopak požaduje zproštění obžaloby, protože podle ní nelze úmysl prokázat. Oba muži popírají, že uprchlíky převáželi vědomě. Tvrdili, že jeli do Německa pro vysokozdvižný vozík a netuší, jak a kdy se jim lidé do auta dostali.
U soudu zazněly z protokolů desítky výpovědí běženců. Někteří z nich byli na cestě z domova už roky, jiní pár měsíců. Cesta byla podle nich organizovaná agenty, kteří je sami kontaktovali v uprchlických táborech, a po platbách v hotovosti nebo bankovním převodem jim zajistili místa na lodích, v autech, vlacích či autobusech. Za cestu z Maďarska do Německa platili nejčastěji 400 eur (asi 10 800 Kč). Téměř všichni se shodli na tom, že řidiče a spolujezdce před jízdou ani během ní neviděli.
Až v ČR případ pravomocně skončí, budou Sás a Kapinecz předáni do Německa. Tamní justice je podezřívá z opakovaného převážení uprchlíků, za což jim v Německu hrozí vyšší trest než v ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk