Většina příspěvků se shoduje, že by současné vedení KSČM mělo rezignovat a že se snaží najít obětního beránka, na kterého může svalit zodpovědnost za volební debakly. Každý, kdo vedení kritizuje a chce stranu zachránit, je pak označován vedením za rozvraceče. Kritici říkají, že vedení vyhandlovalo jen dobře placené politické funkce a obětovalo komunistický program.
Babiš tím odkázal ČSSD a KSČM do politického důchodu
Například Vít Klíma píše o tom, proč ČSSD a KSČM ve volbách pohořely. „Problém je, že jak ČSSD, tak i KSČM si na levicové strany už dlouho jen hrály a volič to vycítil. Jako cíl byl voličům prodáván ‚kapitalismus s lidskou tváří‘, což v praxi znamenalo občas (částečně) ulevit tomu či onomu a občas přihodit peníze tomu či onomu, ale na základních principech kapitalismu nic neměnit. Poté, co volby vyhrál Andrej Babiš, nastupující celosvětová konjunktura mu umožnila postupně zvyšovat platy vojákům, policii, hasičům, lékařům, sestřičkám i dalším pracovníkům ve státní správě a zvýšit důchody, plnohodnotně tak nahradil tzv. levici s jejím kapitalismem s lidskou tváří. ČSSD a KSČM tím odkázal do politického důchodu jako přebytečné a nepotřebné strany, využitelné jen v případech krajní nouze,“ napsal Klíma.
„Moje speciální poděkování si vysloužili Vojtěch Filip a Jan Hamáček za to, že při jednání o vládě je vůbec nezajímali voliči, ale jen ‚handl‘, kolik postů za svoji podporu dostanou. Případ Poche zřejmě byla ona pověstná poslední kapka, při níž pohár nespokojenosti voličů přetekl a obě strany poslali na smetiště dějin. Doufejme, že alespoň do té doby, než na jejich místě vznikne skutečně levicová strana, která bude zastupovat zájmy neustále chudnoucích vrstev společnosti,“ dodal Klíma.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík