Sousedy čekají změny. Z migranta „Němcem“ už za tři roky. A za chvíli budou volit

29.01.2024 13:38 | Zprávy

V Německu žije spousta lidí s migračními kořeny, kteří jsou oprávněni volit. Kvůli jejich stále se zvyšujícímu počtu německý ekonom a sociolog Andreas Herteux v komentáři pro Focus vysvětlil, jak se migranti budou podílet na utváření Německa. Sdělil i svůj názor na reformu zákona o státním občanstvím, jež má podle vládní koalice Semafor integraci urychlit.

Sousedy čekají změny. Z migranta „Němcem“ už za tři roky. A za chvíli budou volit
Foto: Repro: Facebook
Popisek: Německý ekomomický a sociální expert Andreas Herteux

V době spolkových voleb v roce 2021, žilo v Německu okolo 21,9 milionu lidí s migračními kořeny. Z toho 7,9 milionu jich bylo oprávněno volit, což odpovídá přibližně 14 % všech německých voličů. Tyto volby s 25,7 % vyhrála strana nynějšího kancléře Olafa Scholze SPD.

Podíl lidí s migračním pozadím se podle německého ekonoma, sociologa a publicisty Andrease Herteuxe bude v budoucnosti čím dál více zvyšovat. Volební potenciál této skupiny je až 70 %.

„Lidé s migračním pozadím budou hrát rok od roku stále důležitější roli. Je však nutné zdůraznit, že ani voličská populace migrantů není homogenní, ale je rozdělena do mnoha prostředí s různými pohledy na svět,“ uvedl Herteux v komentáři pro magazín Focus. Migranty podle německého experta proto nelze brát ani jako jednolitou skupinu voličů.

Ve svém komentáři čtenářům přiblížil dva vývojové trendy mezi migranty. „Existuje velká část migrantů, kteří se plně nebo alespoň bikulturně integrovali do stávající životní reality, ale existuje také ne zrovna malá, bohužel také rostoucí část, která zůstala německé kultuře cizí a žije v izolaci,“ identifikoval Herteux dvě základní skupiny migrantů.

U druhé z těchto skupin lze dle dosavadního vývoje podle Herteuxe předpokládat, že se budou i nadále izolovat a vytvářet tak paralelní společnosti, z nichž některé již existují. Tato druhá skupina by podle něj časem mohla zakládat i vlastní politické strany a hnutí. „Druhá skupina by v určitém okamžiku mohla dát vzniknout vlastním politickým hnutím, a v některých případech se tak již děje,“ upozornil Herteux.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …