Souzený imám, takhle ho dostali, říká Slonková. Byl opatrný, ale...

09.01.2020 13:10 | Zprávy

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh stojí před soudem, za to že sháněl v české muslimské komunitě peníze pro teroristy z Islámského státu. Sám soud označil za divadlo a zdůraznil, že se necítí vinen, protože neuznává legitimní syrskou vládu a teroristy Islámského státu nepovažuje za teroristy. Novinářka Sabina Slonková k imámově kauze přidala jeden zvláštní rozměr. Rozměr, který ukazuje, jak nebezpečné je věřit v sílu moderních technologií.

Souzený imám, takhle ho dostali, říká Slonková. Byl opatrný, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud se zabýval případem bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho bratra a švagrové. Trojice čelí obvinění z účasti na teroristické skupině, z podpory a propagace terorismu a z financování terorismu

Někdejší pražský imám Samer Shehadeh usedl na lavici obžalovaných, kde se zpovídá z podpory terorismu. Sám však soud označuje za divadlo, jasně dává najevo, že ho neuznává a zdůrazňuje, že teroristy z Islámského státu, pro které sháněl peníze, za teroristy nepovažuje. Na své počínání je naopak hrdý a věří, že by stejným způsobem měl jednat každý muslim.

Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz napsala  že Shehadehův případ ukázal ještě jednu věc. Ukázal, jak je nebezpečné svěřovat informace, které chcete udržet v tajnosti, moderním komunikačním aplikacím.

Jako stěžejní důkazy proti Shehadehovi obžaloba shromáždila desítky dokumentů z jeho šifrované komunikace. Někdejší imám byl sice obezřetný, komunikoval přes telefon a počítač skrze zabezpečené aplikace jako byl třeba WhatsApp, netušil ale, že v té době už je bezpečnostní složky dokázaly prolomit. Tajné služby a následně policie tak dokázaly zmapovat síť Shehadehových kontaktů, které pode obžaloby zahrnovaly i hlavy teroristických organizací. A současně měly detailní přehled o tom, co plánuje,“ napsala Slonková.

Není přitom bez zajímavosti, že Shehadeh Slonkové už v roce 2016 tvrdil, že ví o tom, že se o jeho aktivity zajímá česká policie. Nabízí se proto otázka, proč nejednal ve větším utajení a spoléhal se na to, že ho ochrání aplikace WhatsApp.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …