Souzený imám, takhle ho dostali, říká Slonková. Byl opatrný, ale...

09.01.2020 13:10 | Zprávy

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh stojí před soudem, za to že sháněl v české muslimské komunitě peníze pro teroristy z Islámského státu. Sám soud označil za divadlo a zdůraznil, že se necítí vinen, protože neuznává legitimní syrskou vládu a teroristy Islámského státu nepovažuje za teroristy. Novinářka Sabina Slonková k imámově kauze přidala jeden zvláštní rozměr. Rozměr, který ukazuje, jak nebezpečné je věřit v sílu moderních technologií.

Souzený imám, takhle ho dostali, říká Slonková. Byl opatrný, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud se zabýval případem bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho bratra a švagrové. Trojice čelí obvinění z účasti na teroristické skupině, z podpory a propagace terorismu a z financování terorismu

Někdejší pražský imám Samer Shehadeh usedl na lavici obžalovaných, kde se zpovídá z podpory terorismu. Sám však soud označuje za divadlo, jasně dává najevo, že ho neuznává a zdůrazňuje, že teroristy z Islámského státu, pro které sháněl peníze, za teroristy nepovažuje. Na své počínání je naopak hrdý a věří, že by stejným způsobem měl jednat každý muslim.

Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz napsala  že Shehadehův případ ukázal ještě jednu věc. Ukázal, jak je nebezpečné svěřovat informace, které chcete udržet v tajnosti, moderním komunikačním aplikacím.

Jako stěžejní důkazy proti Shehadehovi obžaloba shromáždila desítky dokumentů z jeho šifrované komunikace. Někdejší imám byl sice obezřetný, komunikoval přes telefon a počítač skrze zabezpečené aplikace jako byl třeba WhatsApp, netušil ale, že v té době už je bezpečnostní složky dokázaly prolomit. Tajné služby a následně policie tak dokázaly zmapovat síť Shehadehových kontaktů, které pode obžaloby zahrnovaly i hlavy teroristických organizací. A současně měly detailní přehled o tom, co plánuje,“ napsala Slonková.

Není přitom bez zajímavosti, že Shehadeh Slonkové už v roce 2016 tvrdil, že ví o tom, že se o jeho aktivity zajímá česká policie. Nabízí se proto otázka, proč nejednal ve větším utajení a spoléhal se na to, že ho ochrání aplikace WhatsApp.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…