Spisovatel Vondruška: EU převzala starý osvědčený recept. Zakazuje poddaným remcat

02.01.2016 12:57 | Zprávy

Bruselští vládci volí starou osvědčenou taktiku k ovládání lidu. Snaží se mu zavřít ústa. Myslí si to alespoň spisovatel Vlastimil Vondruška, autor historických detektivních příběhů. Ukazuje, že k témuž kroku sahají vládnoucí elity vždy, když jim začínají problémy přerůstat přes hlavu. Stačí se podívat na to, jak katolická církev kdysi upalovala kacíře.

Spisovatel Vondruška: EU převzala starý osvědčený recept. Zakazuje poddaným remcat
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

„Metoda je přece známá a staletími prověřená – zakažme poddaným remcat! Nedaří se zvládat uprchlickou krizi? Vydáme zákon, že je trestné jakkoli hovořit proti migrantům. Vadí někomu nepřizpůsobiví spoluobčané? Vydáme zákon o povinné toleranci všech a všude. A běda tomu, kdo nebude tolerantní! Chtěli byste si žít po svém? Tak to ne! Budete žít tak, jak předepisují vaši vládcové. A budete si myslet to, co vám povolí oni! Tuhle zásadu najdete v různých variacích v církevních katechismech, vrchnostenských instrukcích i poučkách marxismu-leninismu,“ připomíná Vondruška v komentáři pro sobotní MF Dnes.

Podobnou taktiku volila katolická církev, když lid přestával věřit v neomylnost kněží. Francouzský kral krátce před revolucí také vydal zákaz kritizovat vladaře. A k čemu to nakonec vedlo? K pádu Bastily a k popravě krále.

Proto považuje Vondruška za tak důležité zachovávat svobodu slova. Ano trochu se mu nelíbí, že EU omezuje diskusi o migraci s tím, že nelze urážet druhé lidi. Jenže tento krok nevyřeší problémy, kterým čelíme, jen je tím odsuneme. Lidé budou o tom, co je trápí, mluvit stejně. Zásadní úlohu navíc začne hrát satira. Panovník, jenž zjistí, že jeho zákazy nefungují, může sáhnout k tvrdším opatřením. K mučení a stínání hlav. Nakonec ji ztratí on sám, jak ukázala i zmíněná Velká francouzská revoluce.

Jak z toho ven? Politici musí podle Vondrušky lidem znovu naslouchat a hájit jejich zájmy. Je tedy v zájmu politiků, aby svoboda slova zůstala zachována.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

10:18 „Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

Glenn Eric Andre Diesen, norský politolog, má za to, že Američané vlastně dlouho plánovali, jak jedn…