Spisovatel, disident, expert na Rusko. Agent StB Frank, napsali nám. Takto to podle něj bylo

06.04.2024 14:46 | Kauza

„Demokracie tam nebude ani po Putinovi,“ řekl třeba CNN Prima NEWS o Rusku nedávno spisovatel, cestovatel a disident Fero Richard Hrabal-Krondak. Nicméně dříve se jmenoval František Hrabal a byl tajným spolupracovníkem StB. Historik Petr Blažek mu ve své disertační práci věnoval celou kapitolu. „Neexistuje jediný člověk, který by mohl prohlásit, že ‚kvůli mně přišel o práci anebo skončil ve vězení‘,“ sdělil nám Hrabal-Krondak.

Spisovatel, disident, expert na Rusko. Agent StB Frank, napsali nám. Takto to podle něj bylo
Foto: Archiv FRHK
Popisek: Slovenský cestovatel Fero Richard Hrabal-Krondak

„František Hrabal se totiž objevil u další kauzy, která opět skončila zatčením několika osob. Z hlášení jiných agentů bylo StB zřejmé, že František Hrabal ztratil důvěru u většiny představitelů Charty 77. Dne 5. dubna 1982 se navíc odhlásil z trvalého pražského bydliště a přestěhoval se již podruhé do Bratislavy,“ píše se v disertační práci o spolupracovníkovi StB s krycím jménem Frank. Teď ho dost často vidíte v médiích.

Mediální a spisovatelská hvězda

„Každý lůzr hlavně nenávidí schopné, bohatší a chytřejší kolem sebe. Když se jim nemůže rovnat, podpálí jim aspoň barák anebo otráví krávu. To je podstata komunismu. Kromě iracionální nenávisti ruského šovinisty vůči ukrajinské svébytnosti a suverenitě ‚Putler‘ se hlavně bál, že svobodná prosperující Ukrajina bude – jako výkladní skříň demokracie – zbídačelému totalitnímu Rusku nastavovat nepříjemné zrcadlo, čímž by mohla zpochybňovat ruský model, tedy ‚Russkij mir‘,“ sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz před dvěma lety Fero Richard Hrabal-Krondak.



Uvedli jsme ho jako slovenského cestovatele a někdejšího disidenta, který během poslední dekády projezdil Ruskou federaci křížem krážem a pobýval i v jejích vzdálených a zapomenutých oblastech. Během let se v tuzemských médiích stal na Rusko ceněným odborníkem, který má všude dveře otevřené. Titulek „Normálních Rusů je jen pět procent. Demokracie tam nebude ani po Putinovi, říká Hrabal-Kronďák“ nese minulý měsíc zveřejněný rozhovor na CNN Prima NEWS. Několikrát se objevil v České televizi, před měsícem třeba ve vstupu o prezidentských volbách v Rusku. Člověk nemusí tyhle mediální výstupy ani hledat, přijdou mu od Hrabala-Krondaka s každým e-mailem.

V jeho nakladatelství CAD PRESS vyšly jeho někdy několikadílné cestopisy Cesta na konec světa a zpět (s třetím dílem se nechal nafotit i český prezident Petr Pavel, pozn. red.), Cesta na Tajmyr, Přes Čukotku na Fidži. O firmě se na jejích internetových stránkách píše, že jde o „nejstarší česko-slovenské soukromé vydavatelství“.



Dále se tam píše: „Historie vydavatelství CAD PRESS se začala psát začátkem roku 1980, kdy vzniklo za hluboké totality v Praze, původně jako ilegální agentura (od roku 1981 působící v Bratislavě) zabývající se jednak rozšiřováním informací o politické situaci v ČSSR, jednak rozmnožováním a šířením samizdatů (zakázaných literárních děl a dokumentů; navazujíce na činnost ‚Výboru proti diktatuře‘ v letech 1977–1978, jejíž činnost, kvalifikovanou jako ‚podvracení republiky‘ podle § 98 trestního zákona ukončila StB a Generální prokuratura ČSSR).“

Dopis čtenáře a práce historika

„Mám k jeho charakteru velké výhrady,“ napsal do redakce ParlamentníchListů.cz anonymně jeden z čtenářů. A k tomu poslal přílohu. Jde o disertační práci Dějiny Polsko-československé solidarity – Vztahy československé a polské opozice 1976–1989. Sepsal ji historik Petr Blažek, jenž je dnes ředitelem Muzea paměti XX. století, pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů a je členem Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Vedl ji odborník na moderní dějiny slovanských národů Jan Rychlík.



V práci, z které již výše citujeme, je cestovateli se jménem Fero Richard Hrabal-Krondak, dříve Františku Hrabalovi, věnována celá kapitola. Jmenuje se Tajný spolupracovník StB „Frank“. Píše se tam, že StB získala první zprávu o chystané letákové kampani na podporu polské Solidarity v roce 1981 na schůzce s agentem Františkem Hrabalem působícím v opozičním prostředí. Záznam o schůzce je součástí svazku vedeného k Janu Wünschovi. Ostatně Hrabal byl za protistátní činnost i několikrát ve vězení. Krátce po soudu v roce 1978 napsal dopis ministru vnitra Obzinovi a žádal o možnost vystoupit v televizi a veřejně se distancovat od činnosti signatářů Charty 77. Místo toho dostal nabídku tajné spolupráce s StB a pod krycím jménem Frank podepsal v roce 1979 ještě v ruzyňské vazbě vázací akt.

Ještě ve vězení byl prý vybrán pro „vysazení“ do Velké Británie, kde měl být rozvědkou řízen proti Janu Kavanovi. Výsledky psychologického vyšetření byly pravděpodobně jedním z důvodů, proč zůstal agent Frank v Československu. Po propuštění z vězení se uskutečnilo pětasedmdesát tajných schůzek. V hodnocení stojí, že jde o velmi aktivního tajného spolupracovníka, jeho informace mají značnou zpravodajskou hodnotu a v průběhu roku byl několikrát finančně odměněn. Byl úkolován ohledně osoby Jana Wünsche, který byl v roce 1981 zatčen, a měl podávat informace k Vítu Pelikánovi (synovec Jiřího Pelikána, pozn. red.), Františku Stárkovi a dalším.



V práci se také píše: „Celkem 1 242 stran Františkem Hrabalem vlastnoručně napsaných zpráv či záznamů o schůzkách bylo na návrh jeho posledního řídicího důstojníka podplukovníka Vávry zničeno. Část ze zničených písemností se dochovala v signálním svazku, vedeném StB k Janu Wünschovi. Z celkového počtu 647 stran vznikla většina právě na základě hlášení Františka Hrabala, který podrobně popisoval opoziční aktivity a názory ‚rozpracovávaného‘ signatáře Charty 77...“

Hrabal-Krondak vše shrnuje po svém

ParlamentníListy.cz se na celou kauzu zeptaly i Fera Richarda Hrabala-Krondaka. „Pokud jde o tuto záležitost, poté, co se mnou Blažek obsah uvedené kapitoly předběžně konzultoval, načež ignoroval moje vyjádření i argumenty a zveřejnil text v inkriminované podobě včetně nesmyslů Wolfových a Wünschových, které byly objektivně a logicky vyloučené, je pro mě záležitost uzavřená a rezignoval jsem na jakékoliv pokusy o svou obhajobu a objasňování lidem věci, kteří v ní nebyli osobně angažováni. S výjimkou například Jardy Suka – tehdejšího člena Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), s nímž jsme před časem kauzu detailně probrali. Již s ohledem na irelevantnost jakékoliv obhajoby s odstupem čtyřiceti let, kdy ‚přesné, detailní vzpomínky‘' některých pamětníků vzbuzují oprávněné podezření, jestliže já osobně si nejsem jist řadou událostí o dekády čerstvějších. A lidé, kteří by mohli má tvrzení dosvědčit, jsou buď mrtví, mimo dosah, anebo se jim prostě nehodí angažovat se v můj prospěch,“ napsal.



A nakonec vše shrnul takto: „Bez ohledu na tvrzení ‚pamětníků‘ a historiků já jsem vedl prostě svou vlastní válku s bolševikem a mým hlavním hlediskem byla efektivnost této činnosti. Neexistuje jediný člověk, který by mohl prohlásit, že ‚kvůli mně přišel o práci anebo skončil ve vězení‘! A hlavně, na rozdíl od Wolfa, který slouží již třicet let antichartistické dezolátské bandě, šíříc lživá obvinění Havla a představitelů Charty 77, já v boji proti totalitě pokračuji i po třiceti letech.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Po větě ve smyslu " Ukrajina bude – jako výkladní skříň demokracie ", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenovasova , 06.04.2024 17:45:10
jsem ho zařadit do kolonky " prázdná, zmatená hlava " a už jsem neztrácel čas jeho osobou.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…