Spojené státy jako Argentina. A ne v tom špatném slova smyslu

13.11.2024 16:19 | Zprávy

Argentinský prezident Javier Milei vládne ekonomice země pevnou rukou. Země, která se ocitala tradičně na chvostu srovnání světových ekonomik, trápila ji chronická ekonomická krize a překotný růst inflace, se pod přísně pravicovými principy malého státu a velké svobody postupně dostává z krize a hlásí již poněkolikáté nejen klesající inflaci, ale také fiskální přebytek. Javier Milei pokračuje ve své politice radikálních škrtů státních výdajů a podpory podnikání. Začínají probíhat rozhovory mezi Donaldem Trumpem a Javierem Mileim. „Víte, že se můžete spolehnout na to, že Argentina udělá Ameriku znovu skvělou,“ vzkázal do USA Milei.

Spojené státy jako Argentina. A ne v tom špatném slova smyslu
Foto: Repro x
Popisek: Argentinský prezident Javier Milei

Prezident Javier Milei v úterý prohlásil, že Spojené státy „kopírují“ argentinský „model“. A to jen několik hodin předtím, než hovořil se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Chápu, že konkurenceschopnosti se dosahuje nižšími daněmi, a nikoli falešnými devalvacemi, které ochuzují populaci. Ve Spojených státech si to již uvědomili a kopírují náš model,“ řekl Milei v úterý na akci pořádané technologickou společností Meta v Buenos Aires.

Po zvolení Donalda Trumpa na post prezidenta USA si Milei s Trumpem volal. Mluvčí prezidenta Mileiho na síti X prozradil, že jej Trump označil za „svého nejoblíbenějšího prezidenta“. „Jsi můj oblíbený prezident,“ prohlásil Adorni, řekl Trump Milei během jejich rozhovorů.

Javier Milei těsně po zveřejnění výsledků amerických voleb pak poblahopřál Trumpovi velmi svérázně. „Víte, že se můžete spolehnout na to, že Argentina udělá Ameriku znovu skvělou,“ zveřejnil prezident na svém instagramu. Své přání zakončil zvoláním „ať žije svoboda, sakra“.

A spolupráce mezi argentinskou a nastupující americkou administrativou už pracuje na plný výkon. Elon Musk, nově ministr pro efektivitu USA, je v úzkém spojení s argentinským ministrem pro deregulaci a transformaci. „Musk jedná s ministrem pro deregulaci a transformaci státu Federikem Sturzeneggerem, aby zjistil, jak deregulovat americkou ekonomiku,“ řekl na konferenci pořádanou společností Meta Milei.

Před dvěma roky nikdo na „šíleného“ politika z Argentiny, který vyhrál prezidentské volby za pomoci motorové pily, nevěřil. Javier Milei ovšem svůj program radikálního seškrtání výdajů států nejenže myslel vážně, ale chopil se jich s takovou energií, až se tamní ekonomika ocitla v šoku a „rozežrané“ státní podniky nebo státem dotované společnosti se v protestech vylévaly do ulic. Ovšem trhy začaly po několika měsících Mileiho politice věřit.

Podle oficiální zprávy měly ceny zboží minulý měsíc ve srovnání se zářím kladnou odchylku o 2,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 4,3 %, což je při meziročním srovnání údaj menší o 179, 2 % a 233,1 %. Navíc již podesáté v řadě argentinská ekonomika dosáhla dalšího fiskálního přebytku.

„Argentina je nejlepší student v Americe. Je to jediná země, která má dnes fiskální přebytek,“ řekl ministr hospodářství Luis Caputo. „To vše jsme udělali s respektem k soukromému vlastnictví, trhu, aniž bychom porušili smlouvy,“ zdůraznil.

Od té doby, co se Javier Milei ujal úřadu prezidenta, zavedla jeho vláda řadu rozhodných opatření s cílem dosáhnout fiskálního přebytku, snížit riziko země a získat důvěru mezinárodních trhů. Milei, který opakovaně vyjádřil svůj silnou podporu principům volného trhu, zavedl politiku fiskálních úprav a hospodářské liberalizace, aby obnovil stabilitu v zemi, která historicky čelila vysoké úrovni inflace a veřejného dluhu. Tato opatření, i když jsou kontroverzní, začala vykazovat výsledky s výrazným snížením rizika země, které kleslo na 830 bazických bodů. To signalizuje větší důvěryhodnost v ekonomickém řízení nové vlády.

Mileiho vláda razantně snížila ve veřejných výdajích, snížila dotace na minimum. Navíc Milei prosazoval a prosadil daňovou reformu, která zjednodušila daňový systém a odstranila některé daně, které ovlivňovaly růst podnikání a investice. Těmito kroky chtěl podpořit růst ekonomiky a nalákat do země zahraniční kapitál.

Aby obnovila důvěru investorů, Mileiho vláda také pracovala na novém projednání podmínek zahraničního dluhu Argentiny, čímž dosáhla výhodnějších podmínek. Toto úsilí spolu se závazkem stabilizovat veřejné účty přispělo ke snížení hodnocení země jako rizikové pro investice. Zlepšení vnímání rizika umožňuje zemi přístup k zahraničnímu financování za lepších podmínek, což je klíčové pro podporu hospodářského rozvoje a podporu strategických výrobních sektorů.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 10 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ukrajina a CIA. Svědectví o Putinovi ve světle zpráv o jaderných zbraních

20:06 Ukrajina a CIA. Svědectví o Putinovi ve světle zpráv o jaderných zbraních

V době, kdy se diskutuje o možnosti, že by se Ukrajina mohla uchýlit k jaderným zbraním, pokud zvole…