Spojenec. Země, se kterou se musíme domluvit. Nový průzkum ukázal, jak ve světě přemýšlejí o Rusku

15.01.2025 21:00 | Monitoring

Ruská role v geopolitice zůstává výrazným tématem, jak ukázal rozsáhlý průzkum Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR). Země jako Čína, Indie, Saúdská Arábie, Jižní Afrika a Turecko vnímají Rusko jako klíčového spojence, zatímco Brazílie a Indonésie předpovídají rostoucí globální vliv Moskvy. Pozoruhodné změny se objevují i ve Spojených státech, kde veřejné mínění navzdory tradiční prezentaci Ruska jako nepřítele vykazuje postupný posun.

Spojenec. Země, se kterou se musíme domluvit. Nový průzkum ukázal, jak ve světě přemýšlejí o Rusku
Foto: Repro Kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Rozsáhlý průzkum prováděla Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR) ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a zahrnuje odpovědi zhruba 29 tisíc lidí celkem ze 24 zemí.

Jeden z grafů znázorňuje jejich názory na to, jak vnímají Rusko ve vztahu k jejich vlastní zemi. Průzkum ukazuje procentuální rozložení odpovědí na otázku, zda je Rusko vnímáno jako spojenec, nutný partner, rival, či nepřítel.

Indie vnímá Rusko především jako spojence, a to z 61 %, jde o nejvyšší podíl ze všech zemí. Čína vidí Rusko jako nutného partnera z 46 %, přičemž 39 % respondentů ho vnímá jako spojence. Také v Turecku označilo Rusko jako nutného spojence na 49 % dotázaných lidí. Země jako Jižní Afrika a Saúdská Arábie mají na Rusko převážně pozitivní pohled, vnímají jej rovněž jako partnera nebo spojence.

Kritičtější postoj vůči Rusku zaujímají evropské země včetně Švýcarska a zemí EU, většina respondentů zde označuje Rusko jako rivala nebo nepřítele.

Jednoznačně negativní postoj zaujímá Ukrajina, až 94 % respondentů označuje Rusko za nepřítele, což odráží její současný vojenský konflikt s Ruskou federací.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …