Sociální sítě jako Facebook, X – dříve Twitter, Instagram, TikTok a řada dalších, uživatelům nabízejí obsah na základě algoritmům, které pracují s tím, co uživatelé sledovali v minulosti a na základě toho jim předkládá to, co by se jim mohlo líbit teď. Aby na příslušné sociální síti strávili co nejvíce času, viděl co nejvíce reklam, a tak podobně.
Režisér Jan Hřebejk si přesto stěžuje, že mu sociální sítě předkládají obsah, o který ani za mák nestojí.
„Proč se mi tu objevují mraky pitomostí, které mě vůbec nezajímají, od lidí, které nesleduju? A účty, které mě zajímají, sleduju je anebo dokonce preferuju, musím vyhledávat, objevují se jen výjimečně? Začíná mě to trochu s*át, protože je to ztráta času,“ uvedl.
Dostalo se mu doporučení, aby na sociální díti X více vybíral, koho bude „sledovat“ a obsah se mu podle toho přizpůsobí. Jenže podle Hřebejka tento přístup nepomáhá.
„I ‚Sledování‘ mi nabízí blbosti, různé ‚zábavné‘ pí*oviny, o které nemám zájem a nesleduju je. A ani mnou vysloveně preferované účty, nebo účty, které opakovaně čtu a vyhledávám, mi to nenabízí. Jako by mě to chtělo odvést někam do světa debility, žertovných videí a blábolů,“ rozčiloval se dál.
Pod Hřebejkovým příspěvkem se rozjela živá diskuse, ve které se Hřebejk mimo jiné dozvěděl, že i jeho názory se na sociálních sítích zobrazují lidem, kteří o ně nestojí.
„Já vás a vaše mraky pasivní (i aktivní) agresivity taky poslední čas nevídám úplně dobrovolně. Je to proto, že to nemáme placený, dokud to tak budeme mít, bude nám to občas podsouvat i to, co nechceme, ať přepneme kamkoliv. A bude hůř. Elon zruší i blokování,“ napsala uživatelka sítě X vystupující pod jménem Liška Eliška.
Jiní Hřebejkovi prozradili, že řeší stejný problém.
„Mám to stejně. A úplně nejvíc mě otravuje, když se mi pořád dokola objevuje stejný tweet, dvacetkrát přečtený, navíc od někoho, koho nesleduju. Kliknu na ‚skrýt tuto konverzaci‘ a stejně mi to pořád dokola skáče do TL, kdykoliv na ten tweet někdo zareaguje,“ napsala uživatelka Jana.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák