Podle Ústavního soudu nesmí Zeman vracet Sněmovně zákon, aniž ho vetoval. Zákon tedy vyšel ve sbírce a platí. „Jinými slovy, Ústavní soud prezidenta napomenul a připomněl mu, že se musí ve věci zákonů vyslovit vždy zcela jasně. Buď podepsat, nebo vetovat. Žádné „nelíbí se mi to, ještě s tím něco udělejte‘,“ dodává komentátor.
Miloš Zeman ve svých běžných vystoupeních prý často překrucuje fakta: „Říká nesmysly, plete se, či přímo lže. Jako prezident by to neměl dělat a z jiných rozhodnutí soudu už víme, že některým jeho lžím se dá bránit soudně,“ pokračuje Spurný.
Původní zdroj ZDE.
Následně připomíná, že schvalování zákonů je v demokracii specifická disciplína, která má svůj řád. „Aby bylo naprosto zřejmé, že je nová norma ‚kovaná‘ a nikdo ji nemůže při aplikaci zpochybnit – tedy kromě Ústavního soudu. Miloš Zeman se ovšem snažil i tento zaběhlý proces inovovat a vnést do něj svůj vlastní názor a přístup,“ dodává.
Tedy se pak snadno stane, že prezident vymyslí takovou „druhou verzi“ ústavou schváleného postupu. „Verzi, která ze všeho nejvíce připomíná pohádku Chytrá horákyně, která vyřešila problém, jak být zároveň nahá i oblečená. Miloš Zeman se ji pokusil následovat, ale Ústavní soud mu tenhle přístup ke schvalování zákonů zatrhl,“ shrnul Spurný závěrem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab