Kass konstatuje, že Trump může v prezidentské funkci uspět, ale zrovna tak vše může skončit jako v nekonečném americkém seriálu Dynastie. „Tedy jako příběh plný intrik, peněz a moci, v jehož centru se budou nacházet Trump, jeho trofejní manželka a pohledné děti. Zatím ale nemá smysl uvažovat o takových fantaskních scénářích. Důležitější je uvědomit si, jak se to celé seběhlo. A k tomu je nutné zaměřit se na předsudky a pošetilé myšlení našich elit.“
„Nicméně fakta jsou zatím jasná. Trump zvítězil v mnoha amerických státech a republikáni ovládnou nejenom Bílý dům, ale také Kongres a Senát, což jim dává i možnost dosadit své soudce na Nejvyšší soud. Jak se to ale všechno mohlo stát? Jak mohla s Trumpem prohrát vlivná a bohatá Hillary Clintonová, kterou podporovala většina klíčových institucí, médií a nakonec i samotný Barack Obama? Jak k tomu mohlo dojít?“
Americký novinář v tomto bodě odkazuje na svůj osm měsíců starý článek, kde předpovídal neúspěch Clintonové. „Už před více než rokem ovládla veřejný prostor prostor touha po revoluční změně, jež měla odstavit současný establishment od moci. Jelikož Clintonová byla jeho symbolem, tak prostě z klání s Trumpem vyjít vítězně nemohla. Není to vlastně žádná velká záhada,“ konstatuje šedesátiletý doyen americké žurnalistiky.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
„Co se tedy vlastně stalo? Můžeme začít tím, že zmíníme selhání Demokratické strany. Jak odhalil server WikiLeaks, ještě před začátkem vnitrostranických primárek se dohodla Hillary Clintonová s Bernie Sandersem. Bylo tak předem jasné, kdo uspěje,“ poukazuje Kass a svoji kritiku obrací také do vlastních řad, tedy do médií. „Žurnalistika utrpěla v průběhu této prezidentské kampaně značné šrámy. Mnoho Američanů došlo k přesvědčení, že média stála od počátku na straně Clintonové.“
Vedle Clintonové a médií považuje Kass za poraženého také dosluhující prezidenta Baracka Obamu. „Jeho odkaz bude vymazán a bude se na tom podílet člověk, na jehož voliče bylo liberálními elitami v médiích pohlíženo s naprostým opovržením. Trumpovi voliči nebyli pokládáni za důležitou součást společnosti, jako tomu bylo v minulosti. V důsledku politiky Obamy a Clintona je veleknězové liberální žurnalistiky označovali za bílé méněcenné hlupáky s rasistickým myšlením.“
„Toto vpravdě stádní uvažování a úmyslná slepota je nejenom hloupá, ale také nebezpečná. Clintonová neprohrála kvůli nějakým ‚nevzdělaným manuálům‘. Měla za sebou Wall Street, lobbisty, mocné finančníky. Podporoval jí z Bílého domu Obama. A přesto narazila. Proč? I proto, že Trump stále opakoval, že bude více práce pro všechny. Kdysi mě takové volební slogany dost rozčilovaly. Ale přesně o tohle lidem jde. Oni nechtějí almužnu, ale pracovat a aby je nechala vláda a úřady na pokoji,“ píše.
Podle Kasse už byli obyčejní pracující Američané unaveni ze všech těch urážek, zesměšňování a ponižování ze strany mediálních elit. „Prostě si řekli, že už toho bylo dost. Nejenom ti nezaměstnaní nebo s nižším vzděláním. K překvapení demokratů i ti, kteří vzdělání mají. A vedle toho i příslušníci menšin a ženy. U voleb potom hlasovali tak, jak hlasovali,“ uzavírá Kass.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro