Konsolidační balíček nyní míří do Parlamentu, kde se očekává velká bitva s opozicí o to, jak bude nakonec vypadat. Ministr Stanjura ale doufá, že ta nejsložitější část, myslí tím jeho sestavování, již je za ním: „Věřím, že to nejhorší mám za sebou. Sladit názory a programy pěti vládních stran není vůbec jednoduché. Kdyby kterákoli z vládních stran vládla sama a připravovala ten balíček sama, tak ten balíček vypadá jinak než to kompromisní znění, na kterém jsme se dohodli,“ uvedl šéf státní kasy v pořadu Interview ČT24.
V této podobě by podle něj koalice měla být s úsporným balíčkem spokojená a nečeká pozměňovací návrhy. „Případné pozměňovací návrhy nemohu vyloučit. Je ale jasné, že v tak důležitém zákoně nemůže kterákoliv část vládní koalice prohlašovat nějakou dílčí změnu za pomoci hlasů opozice. To si myslím, že je nebezpečné pro budoucnost kterékoli vlády,“ uvedl, že jednota vládních poslanců je důležitá.
Pokud se bude v Parlamentu hlasovat o konsolidačním balíčku, spojí to i s otázkou o důvěře vládě, jak Fialovu kabinetu doporučoval například expremiér Mirek Topolánek a další politologové? „Opozice má k dispozici obstrukce, tak mi to přijde zbytečné. Z časového hlediska by to bylo riskantní, není potřeba zvyšovat tlak na poslance a senátory,“ říká Stanjura.
Nebylo by podle něj výjimkou, pokud konsolidační balíček pojme opozice jako příležitost pro další obstrukční kolo ve Sněmovně: „V zásadě máme obstrukce každý den za těch šestnáct měsíců. Ono to není ani vidět mimo zdi Parlamentu. Jsme na to připraveni, rozhodne to opozice, všichni se zatím vyjadřují tak, že k tomu přikročí,“ řekl směrem k opozičníkům.
Zároveň připustil, že k určitým změnám v obsáhlém konsolidačním balíčku může dojít: „Může se stát, že tam bude změna, skoro si nepamatuji, kdy prošel zákon beze změny, tak jak ho odeslala vláda do Sněmovny a do Senátu. Pokud se ale má prohlašovat nějaká změna, tak se na tom musí opět shodnout všech pět koaličních stran. Je ale vysoce pravděpodobné, že k nějaké změně dojde.“ Zdůraznil, že klíčovým parametrem, který bude sledovat, bude, o kolik chce vláda snížit schodky statního rozpočtu v roce 2024 (94 mil.) a 2025 (148 mil.).
Odpověď na dotaz, jaké konkrétní dotace bude vláda škrtat, odmítl upřesnit. Podle svých slov „nechce, aby se proti tomu lobbovalo“. „Opět vám to neřekneme. Zveřejnili jsme to typově po resortech, celkové objemy a také jakého charakteru ty dotace jsou a podle příjemců. My se chceme zaměřit především na neinvestiční dotace do podnikatelského sektoru,“ uvedl s tím, že stále se o věci v rámci koalice debatuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.