Státní rozpočet za loňský rok skončil s deficitem 271,4 miliardy korun, což bylo nižší, než původně plánovaných 295 miliard korun. Přesto jde o pátý nejvyšší schodek v historii České republiky, a opozice včetně Aleny Schillerové výsledky ostře kritizuje. Upozorňuje navíc, že rok 2024 byl standardní. Tedy bez pandemie a navíc se nepomáhalo s drahými energiemi. „Loňský výsledek je desetkrát vyšší než poslední předcovidový schodek,“ uvedla Schillerová pro CNN Prima NEWS.
Kromě jiného Schillerová také kritizovala vládu za to, že nedodržela svůj slib uskutečnit úspory ve výši 100 miliard korun, který koalice deklarovala při schvalování konsolidačního balíčku. „My jsme jim především vyčítali, že jim rostou provozní výdaje. To je základní problém,“ řekla dále.
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) o víkendu na Nově zdůrazňoval, že se jeho kabinetu daří postupně snižovat rozpočtové schodky. „To podstatné je, že tato vláda zdědila veřejné finance ve velmi špatném stavu. Deficit činil 5 % HDP. Tímto rozpočtem se dostáváme na úroveň lehce nad dvě procenta HDP, což odpovídá maastrichtským kritériím,“ řekl premiér v pořadu televize Nova.
Schillerová tvrdí, že rozpočet je výsledkem „rozpočtových triků“ a že vláda měla sestavit realističtější plán. Konkrétně zmínila odklánění části finančních prostředků do mimorozpočtových fondů. Jako u Státního fondu dopravní infrastruktury. „Vidíme, že ministrovi nesedí příjmy, nesedí mu výdaje,“ dodala Schillerová.
Premiér Petr Fiala v rozhovoru pro televizi Nova zdůraznil, že jeho vláda dosud hospodařila tak, aby rozpočty odpovídaly plánovaným číslům. „V naší vládě ty rozpočty vycházejí, vycházejí ta čísla i deficity tak, jak je naplánujeme. Z toho žádné obavy nemám,“ řekl premiér.
Na letošní rok vláda schválila státní rozpočet se schodkem 240 miliard korun, který premiér Petr Fiala označuje za realistický. „Rozpočet je realisticky postavený. Celkem otevřeně jsme přiznali místa, která bude potřeba během roku vyjasnit, například poplatky za obnovitelné zdroje energie. Některé věci se těžko odhadují – například výpadek důchodů. Když někdo říká, že ví, kolik bude potřeba na předčasné důchody, nebo kolik jich bude vypláceno, tak to je velmi složitá otázka,“ dodal.
Nicméně s tím nesouhlasí značná část ekonomů a také prezident Petr Pavel, který státní rozpočet „nerealistickým“ již dříve nazval.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská