Starosta Nového Města pod Smrkem: Úskalí komunální politiky je v dotacích

03.09.2014 15:49 | Zprávy

Spousta poskytovatelů sociálních služeb v našem kraji má existenční problémy a stojí před bankrotem, varuje starosta Pavel Smutný (BPP). Do čela města se postavil před osmi lety, s cílem zlepšit systém čerpání dotací. Nakolik byl úspěšný? A s jakými tématy jde do voleb nyní? Prozradil nám také, proč za určitých okolností podporuje více byznysmenů do politiky, a nejen to…

Starosta Nového Města pod Smrkem: Úskalí komunální politiky je v dotacích
Foto: archiv starosty
Popisek: Pavel Smutný starosta Nového Města pod Smrkem

Na podzim byste chtěl do třetice obhájit váš mandát. Co očekáváte od následujících voleb, s čím do nich jdete?

Máme spousty rozpracovaných projektů a dlouhý seznam akcí, které je potřeba udělat. Bohužel jsme schopni každý rok umazat asi 5 % z nich, protože na víc nemáme. Přednostně se snažíme realizovat akce, na které je možné získat dotaci. Ostatní potřeby musí čekat v zásobníku.

A teď už je jen na voličích, jak zhodnotí naši dosavadní práci.

Podařilo se vám v tomto volebním období prosadit všechny vaše priority? Co byste vyzdvihl?

Podařilo se nám s pomocí dotace dokončit pro město velmi důležitý projekt dostavby 6 km kanalizace. Ovšem dnes je kanalizace v zemi, dotčené komunikace opravené a tak to vypadá, že se v podstatě nic moc nezměnilo. To je takový náš malý handicap.

Dále se podařilo plynofikovat další část města, zateplit a vyměnit okna u bytových domů, rekonstruovat či opravit mnoho místních komunikací, rekonstruovat komunikace a mosty poškozené povodněmi v Ludvíkově, schválit zadání nového územního plánu, převést na město pozemky pod rozbitými chodníky kolem krajských silnic a připravit projekty k jejich opravám a dostavbám.

Tou nejdůležitější změnou pro město je ale vybudování 80km sítě stezek pro terénní cyklisty Singltrek pod Smrkem na českém i polském území s dotační podporou EU na přeshraniční spolupráci. Tím jsme se stali známou destinací cestovního ruchu a ve službách vzniklo mnoho nových pracovních příležitostí.

Několik projektů jsme zrealizovat nestihli. Měli jsme je sice připravené, ale potýkali jsme se s absencí dotačních titulů. Nyní začíná být situace lepší. Máme schválenou dotaci na zateplení tělocvičny a školky. S chodníky a dokončením územního plánu čekáme na dotační výzvy, které snad budou vyhlášeny začátkem příštího roku.

Je naopak něco, co se vám nepovedlo, a pokud ano, proč?

Neřekl bych, že by se nám něco vyloženě nepovedlo. Z minulosti jsme ale zdědili třeba lajdácky provedenou plynofikaci města, s níž se potýkáme dodnes. Při ukládání plynovodů bylo přerušeno mnoho dešťových svodů a nyní se samozřejmě tato místa v komunikacích propadávají.

Zastupitelem města jste ale již od roku 1998, což je dlouhá doba. V čem se za tu dobu podle vás proměnila komunální politika k lepšímu či horšímu? A v čem spatřujete její největší nedostatky?

V mém druhém funkčním období jsem jako zastupitel pochopil, jak velké rozdíly mohou být v přístupu vedení samosprávy. Přestože začínalo nové plánovací období EU, všude se mluvilo o nových dotačních možnostech, u nás se nic nepřipravovalo, žádné projekty v šuplíku nebyly. Proto jsem se rozhodl s tím něco dělat. V začátcích starostování to bylo opravdu těžké, protože zatímco jiní už budovali za peníze EU, my jsme teprve projektovali. To se nám pak vymstilo v tom, že jak se množili žadatelé, pravidla dotací se měnila, byla čím dál složitější a přísnější, a například dotaci na výstavbu nové kanalizace jsme získali až na třetí pokus.

V dotacích možná vidím velký problém komunální politiky. Obce se totiž často snaží pro sebe získat maximum cizích peněz, ať to stojí, co to stojí. Často se za dotace dělají věci, které nemají pro běžný život občanů žádný zásadní přínos. Naopak občany neustále trápí rozbité komunikace a chodníky, ale ty jsme dodnes mohli opravovat jedině z vlastního rozpočtu.

Po úspěchu Andreje Babiše se podzimní komunální volby stávají metou pro řadu úspěšných byznysmenů, kteří čile podporují zavedené strany a hnutí, případně se podílejí na vzniku nových. Co vy na to? Jaké to podle vás může mít důsledky pro občany a politiku?

Záleží na tom, jaký má ten který byznysmen záměr. Na velkých městech může jít o veřejné zakázky, ale tato oblast je přeci důsledně, složitě, až neprakticky sešněrována zákonem o veřejných zakázkách.

V menších městech může jít místním podnikatelům skutečně hlavně o to místo, kde sami žijí, a to nemusí být špatné. Podnikatel může díky svým schopnostem a zkušenostem politiku i kultivovat. Umí si peníze vydělat jinak než politikou, a nemusí se tedy snažit zavděčit všem jen proto, aby se v politice udržel.

Problém, který řeší mnohá města ležící v pohraničí zejména s Německem, ale i Polskem, je drogová kriminalita. Do jaké míry je tento problém aktuální v Novém Městě pod Smrkem? A uvítal byste v boji s tímto nešvarem také pomoc státu? Ze strany Německa jsme totiž často kritizování za liberální postoj k drogové legislativě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…