ODS skončila s nejhorším výsledkem v historii voleb do sněmovny. Co to podle Vás znamená pro stranu? A především, čím si vůbec vysvětluje příčiny současné krize ODS?
ODS především ve větší míře zradila svůj vlastní program. Pak se ukázala ve stejném světle jako ČSSD před svou prohrou v parlamentních volbách v r. 2006, stranou skandálů, kde nemálo jejich významných představitelů je obviněno z kriminálních deliktů v souvislosti s výkonem veřejné funkce apod. To má za důsledek dezilusi a nedůvěru voličů v tyto staré etablované strany a to tak nahrává různým novým stranám a hnutím. ODS je pak v některých regionech vnímána jako stranou, jíž ovládají kmotři a různé šedé eminence.
Puč, který jsme viděli v přímém přenosu na předsedu ČSSD, sami pocítili někteří starostové za ODS od svých vlastních spolustraníků na komunální úrovni na vlastní kůži. I já osobně mám s obdobným pokusem své vlastní zkušenosti. A tak ODS sama lvím podílem přispěla k tomu, že vznikly nové strany a hnutí na pravé straně politického spektra, které tu před rokem 2006 nebyly, jako TOP 09, Svobodní, ANO, Úsvit, v jižních Čechách pak Jihočeši, jejichž základem jsou právě úspěšní bývalí starostové, místostarostové a další komunální politici za ODS z Jihočeského kraje. Toto je naprosto smrtící koktejl pro jakoukoliv stranu.
Pokud se krátce vrátím ke zradě svého volebního programu: Určitě si všichni vzpomeneme na vlajkovou loď programu ODS – rovnou daň, kdy se měly zrušit i některé další nemorální daně, jako daň dědická, darovací a z převodu nemovitostí, daň z dividend apod. ODS tehdy získala ve volbách neuvěřitelných 35 %. Co z tohoto programu zůstalo? Rovná daň v určité formě sice Topolánkovou vládou zavedena byla, ale záhy Nečasovou vládou byla zrušena, za což byla tato vláda v přímém přenosu pochválena jak představiteli KSČM, tak ČSSD. A daň z převodu nemovitostí? Ne že nebyla zrušena, ona, prosím pěkně, byla ještě zvýšena. A tak bych mohl pokračovat dále. A pak vyprávějte voliči, aby vám příště věřil a dal vám v dalších volbách svůj hlas.
Pro snad každého občana byla naprosto nepochopitelně velká část zákonů posunuta svou účinností až na konec volebního období, nebo dokonce až za něj, což evokuje jen to, že to s nimi nebylo myšleno zase tak vážně. Na stomiliardové schodky státního rozpočtu si již všichni zvykli, dokonce jsou nyní pokládány za zdravé hospodaření, a tak se zadlužujeme takovým tempem, že ekonomický kolaps této země již není v nedohlednu. Na opačné názory zdola nebo celorepublikových komisí, jež ODS založila, jedním příkladem za všechny uvádím zákon, jímž byla zrušena rovná daň, se bývalí představitelé většinou dívali skrz prsty, nebo je zcela ignorovali.
Ale abych jenom nekritizoval. Je zřejmé, že pravicová vláda vládla v pro ni naprosto nešťastné době celosvětové hospodářské krize. Celá řada reforem se tak musela buď odložit, nebo jiné zase uspíšit, nebo zavádět jiná nepopulární opatření. Vláda tak proto měla snad každou tiskovku začínat slovy, „občané prosím omluvte nás, víme, co jsme slibovali, ale z důvodu krize tyto volební sliby musíme trochu zredukovat anebo odložit“. To měli všichni představitelé říkat každý den, jako svou mantru - věřte, že řadu bodů nesplněného programu a opatření by jí voliči odpustili. Ale ne se chovat velkopansky, přezíravě, názory zezdola ignorovat a ještě to prošpikovat skandály.
Myslím, že i přes všechna negativa se některé věci podařily. Významně se vyšlo vstříc živnostníkům, byly zachovány slušné daňové výdajové paušály, částečně sníženy daně a omezena byrokracie při zaregistrování živností a zakládání společností, částečně, ale přesto nedostatečně eliminován dopad krize do veřejných rozpočtů, vznik czech pointů, posílení příjmů obcí dvakrát změněným RUD a některé další. Bylo to ale bohužel málo.
A co je podle Vás nyní třeba udělat proto, aby se ODS dostala opět na výsluní?
Získat zpět ztracenou důvěru bude pro tuto stranu velice obtížné a už vůbec nemožné, když se o ní budeme ucházet z úst těch, kteří ve vedení po dobu vládnutí byli a sliby a program neplnili.
Ještě před předčasnými volbami vyjádřil nyní exposlanec Bureš (ODS) pro naše stránky myšlenku, že v souvislosti s úbytkem členů ODS budou spíše než sněmovní volby pro stranu důležitější volby komunální. ,,Každý, kdo na obci nějak funguje, tak si velmi jednoduše spočítá, jestli mu značka ODS přináší bonus, nebo jestli je to pro něj handicap. Všechny výrazné osobnosti, po kterých voláme, nám mohou v určitém okamžiku říct: 'Já radši budu kandidovat jako nezávislý pravičák, protože mě lidé zvolí kvůli mému jménu, ale jakmile budu mít v závorce ODS, tak ti lidé mě volit nebudou a ta strana mi nic nepřináší. Kdyby přínos strany byl neutrální, tak to jde, ale ona mi přináší zápor'.“ Souhlasíte? Setkáváte se v souvislosti s krizí ODS jako starosta s nějakými negativními reakcemi od občanů? A chtěl byste příští rok mandát obhájit?
Určitě bych svůj mandát obhájit chtěl. Ale nejsem naivní. V několika volbách bylo vidět, že i skutečně vysoce morální autority a úspěšní představitelé ODS v současném prostředí utrpěli debakl. Vzpomenu si na prezidentské volby a našeho kandidáta Přemysla Sobotku, ale i senátní volby, v nichž neuspěl pro mne stejně tak jako i pro mnohé Jihočechy člověk s vysokými morálními hodnotami - bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník. S názorem exposlance Bureše nezbývá tak než souhlasit. Sám se s negativním vnímáním pod značkou ODS často setkávám - bohužel.
Neměl jste také ambice kandidovat do vysoké politiky? Proč? A co pro Vás vlastně bylo impulsem vstoupit vůbec do politiky?
Vstup do vysoké politiky mne zatím neláká. Jsem spokojen s pozicí starosty a s možností spoluutvářet obraz a budoucnost našeho města. V Prachaticích jsem se narodil a s malou přestávkou žiji prakticky celý život a jsem na toto město i většinu jeho občanů hrdý. Impulsem bylo především to, abych mohl do rozvoje města aktivněji zasahovat a spolupodílet se na něm.
Starostou jste nyní první volební období. Jak se za Vašeho starostování proměnil chod úřadu? A domníváte se, že je radnice směrem k občanům maximálně transparentní?
Myslím, že radnice je maximálně transparentní. V roce 20011 zavedla limit 800 000,- Kč, od kterého jsou vyhlašovány všechny zakázky našeho úřadu naprosto veřejně na internetu, čímž se výrazným způsobem zamezilo různým spekulacím o zadávání veřejných zakázek. Výsledky výběrových řízení jsou pak zveřejněny na městských stránkách i s nabídkovými cenami neúspěšných uchazečů. Tady v souvislosti se zákonem jsme sami k sobě mnohem přísnější a vyplácí se to. Z počátku byly obavy, že zakázky u nás budou realizovat převážně vzdálené firmy a místní se tak dostanou do potíží, ale opak je nakonec skutečností. Prachatické firmy většinu zakázek vyhrávají, nemusí přeci platit dopravu svých zaměstnanců do místa realizace zakázky a s tím spojené diety či ubytování svých zaměstnanců v místě. Tedy mají určitou výhodu a jsou tak silně konkurenceschopné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková