Pane starosto, s blížícím se koncem roku vás čeká schvalování rozpočtu. Máte představu, jaký bude?
Ano, mírně přebytkový, ve výši cca 935 milionů.
V jaké finanční kondici je vlastně Tábor? A z čeho plynou městu největšího zdroje příjmů?
Ve velmi slušné. Úvěrové zatížení se nezvyšuje. Zůstatek nesplacených úvěrů a půjček představuje 19,6 % celkových příjmů města a pouze 28,5 % daňových příjmů. Celé úvěrové zatížení by mohlo být splaceno z provozních přebytků rozpočtu během necelých dvou let. Výdaje na dluhovou službu města činí 27 mil. Kč, což je pouze 5,5 % daňových příjmů. Peněžní ústavy mají setrvalý zájem o spolupráci s městem, které je vnímáno jako dlouholetý solidní a důvěryhodný klient. Největší příjmy jsou predikovány daňové, cca 485 milionů.
Na co se do konce roku mohou v Táboře těšit občané?
Máte-li na mysli rok opravdu tento, pak na dodržení trendu finanční opatrnosti a spoustu kulturně společenských akcí až do adventu.
Pokud jde o rok 2016, pak z finančního pohledu nezvyšujeme ceny odvozu odpadu, vodného a stočného (mírně snižujeme paušální platby za vodoměry pro byty), nájemného v bytech. Chceme investovat do dopravních staveb včetně chodníků. Důležité investice jsou připraveny na podporu průmyslové zóny na Vožické ulici – z pohledu vytváření pracovních příležitostí. V rozpočtu máme též blokovanou rezervu na snížení předplatného v systému hromadné dopravy v průběhu roku. V pohledu společenských akcí se uskuteční všechny tradiční festivaly, patrně i v jisté obměně festival piva. Co se týká sportu, vrcholnou akcí bude mistrovství ČR v atletice s doprovodným kulturním programem.
V rámci projektu Zdravého města označili občané za největší problém nepodařenou rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka a zákaz automobilové dopravy na Starém městě. Jak se k tomu radnice postaví?
Náměstí T. G. M – to není tak jednoznačné. Nicméně připravíme k diskusi variantu doplnění mobiliáře či jednotlivých atraktivit – nikoli však zásahy stavební. Automobilovou dopravu nelze na Starém městě zcela zakázat. Není to skanzen. Zde se podniká, chodí k lékaři, vozí se děti do škol, zásobují obchody, jezdí sem turisté i lidé na úřady či na poštu. Omezení je jistě možné, ale musíme nabídnout variantu. Tou je parkovací dům u pivovaru, pro který však chybějí politická shoda i peníze.
Na třetím místě pak skončila realizace domova se zvláštním režimem. Je to podle vás v tomto volebním období reálné? Má na to město prostředky?
Ano, je to reálné, prostředky rezervujeme.
Poté, co ve Vodňanech odmítli investora, rozhodla se dřevařská firma Holzindustrie Schweighofer přesunout do Tábora. S jakou reakcí se nabídka u obyvatel setkala a především podařilo se vám dohodnout?
Zastupitelstvo myšlenku podpořilo, ale nic víc. A rozpracovanou dispozici ještě nikdo neviděl. Takže není dál na co reagovat. Vytvoření pracovních příležitostí je pro mě prioritou, jakkoliv ruku v ruce s tím musí jít ohleduplné řešení dopravní i z pohledu životního prostředí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková