Starosta Týna nad Vltavou: ODS je stále dobrou značkou

01.10.2013 8:53 | Zprávy

Starosta Milan Šnorek (ODS) vidí největší problém v nepřijatelném napojení vlivových struktur z byznysu, s kterým se potýká celý náš politický systém a všechny strany. Co je tak podle něj třeba změnit a proč on osobně je rozhodnut zůstat věrný ODS? Poté, co ve městě vypověděla koaliční smlouvu i ČSSD, se i zde tříbí kolice. V čem vidí důvody a jak se staví ke kritice bývalých koaličních partnerů? Nejen na to, ale i na otázky týkající se dostavby dálnice D3 či řadu dalších otázek, odpovídal pro PL.

Starosta Týna nad Vltavou: ODS je stále dobrou značkou
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Modrý stan ODS

Pane starosto, již za měsíc nás čekají předčasné volby, podle posledních průzkumů ale ODS přeskočila z pravicových stran nejen TOP 09, ale již i ANO. Domníváte se, že se tak ODS podaří ve volbách obhájit prvenství na pravici? A v čem vy osobně vidíte příčiny a počátky stranické krize ODS?

Myslím si, že ODS je stále dobrou značkou, za kterou stojí ideje i členská základna, řada úspěšných starostů v komunální politice i kvalitní pravicové recepty na řešení celospolečenských problémů. Tzv. krize je především krizí důvěry veřejnosti v ODS. Je vyvolaná částečně logickou odezvou za spoluzodpovědnost za vládnutí, kompromisy vůči koaličním partnerům. Ovšem největší problém vidím, ze svého pohledu, v nepřijatelném napojení vlivových struktur z byznysu, s kterým se ovšem potýká celý náš politický systém a všechny strany. Souvisí to s financováním politických stran, složitým a často nelogickým systémem evropských a státních dotací. Na úrovni strany dostatečně nefungovala zpětná vazba ze strany komunálních politiků směrem k vedení a vládě a vzájemná informovanost, v tomto na konci funkčního období Nečasovy vlády došlo ke zlepšení. Pro posílení otevřenosti vnitrostranické diskuse i předcházení „velrybářským“ praktikám vidím potřebné změnit model hlasování na oblastní a regionální úrovni. Přes deklarovanou pravicovost vnímám řadu levicových kroků ministrů za TOP 09 v Nečasově vládě. ANO pro mne není pravicový subjekt, ale nečitelné účelové spojenectví ve jménu „očišťování“ politiky. Naše společná zkušenost za poslední dobu je, že ve jménu očišťování lze směřovat k velmi nečistým cílům i k ohrožení základů demokracie. Připomíná mi „podnikatelský“ projekt VV. Doufám v co nejlepší výsledek ODS, ale i volební porážka může být pro vývoj strany prospěšná.

Ještě před vypuknutím vládní krize vyjádřil nyní exposlanec Bureš (ODS) pro naše stránky myšlenku, že v souvislosti s úbytkem členů ODS budou spíše než sněmovní volby pro stranu důležitější volby komunální. ,,Každý, kdo na obci nějak funguje, tak si velmi jednoduše spočítá, jestli mu značka ODS přináší bonus nebo jestli je to pro něj handicap. Všechny výrazné osobnosti, po kterých voláme, nám mohou v určitém okamžiku říct: `Já radši budu kandidovat jako nezávislý pravičák, protože mě lidé zvolí kvůli mému jménu, ale jakmile budu mít v závorce ODS, tak ti lidé mě volit nebudou a ta strana mi nic nepřináší. Kdyby přínos strany byl neutrální, tak to jde, ale ona mi přináší zápor.“ Souhlasíte? Setkáváte se v souvislosti s krizí ODS jako starosta s nějakými negativními reakcemi od občanů? A máte vy osobně ambice mandát obhájit?

Své angažmá v komunální politice nevnímám jako počátek soukromé profesní politické dráhy, spíše jako službu veřejnosti. ODS v Týně nabízí občanům určité přístupy a určitá řešení. Nehodlám měnit tým lidí, s kterými spolupracuji, a náš tým nehodlá měnit stranu, v jejíž ideový i lidský potenciál stále věří. Nejdříve musíte udělat vše proto, abyste vybojoval svou představu o směřování strany a přesvědčovat i na místní úrovni. ODS určitě do komunálních voleb půjde a má kvalitní lidské zdroje, ani já nemíním z komunální politiky odcházet.

ČSSD se o prázdninách rozhodla vypovědět koaliční smlouvu a přešla do opozice stejně jako dříve dva členové VV. Koalice tak má nyní z původních 16 hlasů jen 13 z 21 možných. Čím si vy osobně vysvětlujte takto postupný rozpad koalice? Jak byste vy osobně hodnotil atmosféru v koalici?

Do zastupitelstva bylo v roce 2010 zvoleno 10 politických subjektů, koaliční smlouvu podepsalo 8 politických subjektů. Každý si dokáže jednoduše představit, jak obtížné bylo hledat shodu na klíčových tématech, dávat dohromady rozdílné názory na problémy města. Rozhodně se nejedná o rozpad koalice, ale spíše její tříbení. Odchod Věcí veřejných byl logickým důsledkem neshod a nepřijatelných postupů zástupců VV v orgánech města. VV odešly v den, kdy měla koalice jednat o jejich vyloučení. Vypovězení koaliční smlouvy ze strany jednoho zástupce ČSSD nevyplývá, z mého pohledu, z programových neshod, ale z nedůvěry vůči konkrétním zaměstnancům úřadu, a je také důsledkem rozkolu v místní organizaci ČSSD, kdy jeden ze dvou zastupitelů řady ČSSD opustil a podepsal koaliční smlouvu za sebe. I samotný odchod ČSSD nebyl přímočarý, kdy vypověděla koaliční smlouvu, ale radní a zastupitel za ČSSD nerezignoval na funkci v radě města a dále dochází na její jednání. ČSSD ostatně za celou dobu neiniciovala jedinou koaliční schůzku, na níž by řešila jakékoliv rozpory či nesouhlas.

Odstupující radní David Slepička se nechal slyšet, že důvodem k vypovězení koaliční smlouvy bylo mimo jiné to i to, že nedošlo na zprůhlednění veřejných zakázek a k větší informovanosti občanů na webu. Považujete vy osobně nastavení výběrových řízení ve městě za transparentní a úřad za otevřený vůči občanům?

Nastavení výběrových řízení považuji za transparentní, nediskriminační a hospodárné. V minulém roce proběhly kontroly několikrát i na podání, které nás v tom utvrzují. Po našem nástupu jsme zřídily přehled zakázek na stránkách města, založili jsme městský Facebook, kde vedeme zcela otevřené diskuse s veřejností i opozicí, pro zvýšení informovanosti jsme začali vydávat měsíčník Radniční listy. Jinak transparentnost a otevřenost úřadu je trvalý proces, na kterém je třeba stále pracovat a vstupuje do něj řada praktických aspektů v podobě finančních nákladů, personálního obsazení i technologického vybavení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

12:05 Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

Exprezident Miloš Zeman byl hostem Partie moderátorky Terezie Tománkové na CNN Prima News. Nenechal …