Česká republika se dle vašich slov chová jako bezprávní stát. Můžete tuto myšlenku více rozvinout? Jaké mechanismy například postrádáte?
Základním principem západního demokratického systému je právní stát, opírající se o zákon, kdy žádný subjekt nestojí nad zmiňovaný zákon a demokracie vlády lidu je založena na vládě zákona. Proto hovořím o chování našeho státu jako bezprávním, protože v praxi jsou tyto principy porušeny. Jednotlivé kauzy našich politických špiček jsou v rámci vyšetřování příkladem porušovaní těchto principů, do kterých je propletena korupce, kmotrovství, nadstranickost. Každý den jsme v médiích informování o různých způsobech porušování zákona, kdy v mnohých konkrétních případech je pachatel usvědčen a známý, ale přesto jeho tvář je zakryta, aby zůstal veřejnosti anonymní z důvodů osobní ochrany a lidských práv. Někdy mám pocit, že náš v uvozovkách právní stát více ochraňuje osobnost, která porušila základní principy právního státu, tedy zákon, než osobnost, která žije v mezích zákona. Mechanismy jsou v rámci fungování právního, demokratického státu jasně a striktně dány. Bude potřeba odstranit výše zmiňované propletence korupcí, kmotrovství a dalších lidských nešvarů.
TOP 09 se před volbami vymezovala také vůči prezidentovi. Karel Schwarzenberg řekl, že TOP 09 zachraňuje demokracii před Milošem Zemanem, Miroslav Kalousek jej přirovnal k Putinovi. Jak se stavíte k těmto vyjádřením? A domníváte se, že je u nás demokracie ohrožena? Proč?
Než se dostanu k Vaší otázce, tak se s Vaším dovolením vrátím do druhého kola prezidentských voleb. Za svoji osobu jsem rád, že se mohu považovat politicky za neutrální osobu, ani doprava, ani doleva. Stále jsem přesvědčen, že naše cesta k cíli by měla být přímá bez levotočivých či pravotočivých odboček. V prvním kole jsem měl jistého kandidáta, který neprošel do druhého kola a pokud jsem byl pevně rozhodnutý, že chci podpořit první přímé prezidentské volby, tak jsem musel zvážit všechna pro a proti kandidátům, jak Miloši Zemanovi, tak Karlu Schwarzenbergovi. Bedlivě jsem sledoval jejich duely a rozhodoval se… Snažil jsem se nehodnotit jejich polistopadovou politickou cestu, která byla u obou kandidátů pestrá, u pana Zemana od ČSSD k zemanovcům a pana Schwarzenberga od US-DEU, ODA k TOP 09 a jeho ideologickému postoji ke konzervatismu, ke kterému se hlásí, byť jiní jej považují spíše za liberála. Přesto si myslím, že pokud vážně beru za své pravou podstatu konzervatismu – kladoucí důraz na řád, autoritu, tradici, vlastenectví, rodinu, náboženství, soukromé vlastnictví, tak by měla člověku, který tuto ideologii vyznává, být vlastní. V našem předlistopadovém totalitním režimu žilo mnoho rodin, které nesympatizovaly s žádnou stranou ani ideologii a přesto si zachovaly i po sametové revoluci ty správné hodnoty a nemusíme je nazývat právě konzervativní. Zůstaly lidmi s pravou lidskou tváří, vlastenectvím, hodnotami upřenými na rodinu jako základ společnosti a státu. Mnohé rodiny musely snášet mnohá příkoří totalitního režimu a přesto pro ně mělo vlastenectví větší hodnotu než volba emigrace.
Na druhé straně zde byly skupinky levicově orientovaných danou ideologií, možná některých, kteří v ní věřili a jiných spekulativních s vizí vlastního prospěchu. V každém případě, ani jedno z výše zmiňovaného nebyl ten správný bonus pro kandidáty přímé prezidentské volby.
A nyní k Vaší otázce. Slovo demokracie, tedy vládu lidu, jistě nelze zaměňovat s autokracií. Osobně si myslím, že po sametové revoluci mělo hodnotově slovo demokracie v životě českého národa svůj pravý význam jenom chvíli. V žádném případě nejsem zastáncem totalitních režimů, ale pokud společně soutěží více demokratických ideologií, tak stejně má vítězná ideologie tendenci sklouznout do autokratických hodnot. Není to ani o ideologiích, ale o touze člověka jednat autokraticky. Vezměme porevoluční vlády, v každé se vždy našli jednici s autokratickými tendencemi a pan Kalousek není výjimkou. Nebo naopak, vraťme se k nedávným volbám do Poslanecké sněmovny a k autokratickým ambicím některých poslanců. Ryzí demokracie neexistuje, je pouze naší lidskou představou. Zda-li TOP 09, nebo někdo jiný, nás měl zachránit před porušením pravých hodnot demokracie? Vítězství pro demokracii není v žádné politické straně ani ideologii, ale opakuji, pouze v pravé hodnotě člověka, jeho osobní zodpovědnosti a spravedlnosti vůči druhým. Pak teprve lze hovořit o demokracii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková