Starostka Frýdlantu nad Ostravicí: Návrhy na změnu zákona o ochraně ovzduší jsou na místě

15.07.2013 16:57 | Zprávy

Z pohledu starostky města má Helena Pešatová (BPP) strach, že úřednická vláda nezíská důvěru. Stejně tak si není jistá správností kontrol, čím domácnosti topí. Jaké kroky ale radnice podniká proti vzniku ,,spalovny“ na biomasu ve Frýdlantu? Ona sama by ráda obhájila příští rok mandát, co je ale nyní její prioritou a jaké investice do infrastruktury město čekají?

Starostka Frýdlantu nad Ostravicí: Návrhy na změnu zákona o ochraně ovzduší jsou na místě
Foto: Archiv HP
Popisek: Starostka Frýdlantu nad Ostravicí RNDr.Helena Pešatová (BPP)

Jak vy osobně vnímáte zatýkání v nejvyšších patrech české politiky, které způsobilo pád vlády? Prezident Zeman se i přes nevůli všech parlamentních stran rozhodl jmenovat úřednickou vládu. Jak se k takovému rozhodnutí stavíte vy osobně?

Myslím, že všichni občané mají z této skutečnosti velmi nepříjemný pocit. Obávám se, že navrhovaná úřednická vláda nezíská podporu. My na obcích a městech potřebujeme mít jistotu, že rozjednané záležitosti budou řešeny a ne odsouvány pro neshody ve vládě. Čekáme na důležitá rozhodnutí a podpisy smluv, abychom dále mohli pokračovat v naší práci.

Občany kraje trápí především problémy se špatným ovzduším. Moravskoslezský kraj tak poslal na konci června do Parlamentu dva konkrétní návrhy, kterými chce změnit zákon o ochraně ovzduší. Jednak se snaží prosadit to, aby bylo možné kontrolovat, čím lidé topí, druhý se týká poplatků, které odvádí státu velcí znečišťovatelé. Jak se k těmto návrhům stavíte vy osobně? A jakou šanci jim dáváte na úspěch? Především možnost kontrolovat, čím lidé topí, vyvolávala v minulosti bouřlivé diskuze o tom, zda dochází či nedochází k narušování domovní svobody.

Jsem ráda, že problematika řešení znečištění ovzduší se opět dostává na pořad jednání.  Návrhy na změnu zákona o ochraně ovzduší jsou na místě, hlavně v našem kraji. Zda kontrola, čím lidé topí, je ta správná, si nejsem vůbec jista. Co se týká vybírání vysokých poplatků od velkých znečišťovatelů či jejich pokutování - to není řešení. Stát by měl mít prostředky donutit takovéto firmy k tomu, aby svá zařízení provozovaly pouze v případě, že splňují jistá stanovená kritéria. Měl by jim umožnit modernizaci procesů výroby, změny technologie, podpořit montáž odlučovačů prachu a jiná zařízení.

Vítáte příspěvky Ministerstva životního prostředí domácnostem na nákup nových kotlů? Domníváte se, že jde o efektivní řešení problémů ochrany ovzduší?

Finanční podpora Ministerstva životního prostředí na nákup nových kotlů je pouze částečným řešením situace. Rodiny, které nemají dostatek peněz, si je nepořídí a nadále budou spalovat cokoli, včetně závadného odpadu. A pokud provoz v nevyhovujících a zastaralých kotlích bude pokutován, tyto rodiny finance na pokuty mít nebudou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…