„Pokud hovoříme o sociálním protestu v Rusku, musíme se zaměřit na jeho zdroj, tedy na ruskou vládu,“ míní známý politolog.
Podle Pavlovského existuje v zemi určitá skupina lidí, která by v podmínkách aktuální krize chtěla zosnovat státní převrat. „Jedná se z části o velký byznys, lidi z nejvyšších koridorů federální vlády, moskevské liberály a některé gubernátory,“ míní expert.
Nyní vše podle politologa závisí jen na současné vládě a na tom, jestli se jí povede utlumit negativní následky současné krize. Pokud v této snaze vláda selže, mohlo by dojít k opakování událostí z roku 1991 v Rusku, případně 2004 na Ukrajině, kdy do ulic vyšly ohromné masy lidí.
„Ten, kdo bude u moci při východu z nynější krize, získá automatický mandát na následujících deset let,“ míní Pavlovskij. Politolog nevylučuje možnost, že se zmíněná skupina byznysmenů a gubernátorů zbaví současného prezidenta Vladimira Putina a nahradí jej Dmitrijem Medveděvem.
Podle experta může vše započít domluvou v jednom z takzvaných „monoměst“, tedy měst pevně svázaných s jedním podnikem, kde už nyní panuje velmi složitá ekonomická situace.
Pavlovskij doporučuje, aby se duo Putin–Medveděv v období krize ukazovalo mnohem častěji na veřejnosti. Musí být také na potencionální pokus o převrat připraveni, musí postupovat společně, synchronizovat své pozice. Největší nebezpečí pro současný vládnoucí tandem by prý představovala nejednotnost v momentu krize.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib