Kolář si korýtko vždycky najde. Vyoral je s jásáním nad Trumpem opatrný

08.11.2024 15:35 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Na rozdíl od jiných je komentátor s nadšením ohledně nově zvoleného prezidenta USA opatrný. „Nerad bych krotil naděje mnohých, ale navzdory příslibům Donalda Trumpa historicky víme, jak to chodí s předvolebními sliby politiků napříč spektrem,“ říká. Odpovídá ale i na otázku, zda zvolení Donalda Trumpa povede k tomu, že v ČR některým lidem „vyschnou koryta“. Má pocit, že u Petra Koláře tomu tak nebude.

Kolář si korýtko vždycky najde. Vyoral je s jásáním nad Trumpem opatrný
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Donald Trump vyhrál volby. A to o parník. Co myslíte, že to pro občany USA bude znamenat?

Upřímně, příliš netuším. Pro jedny zprvu radost, pro druhé smutek – pro obě skupiny nicméně v realitě neopodstatněné. Víte, nerad bych krotil naděje mnohých, ale navzdory příslibům Donalda Trumpa historicky víme, jak to chodí s předvolebními sliby politiků napříč spektrem. Za druhé bude podstatné, jakým způsobem se bude snažit nový prezident své sliby typu ukončení či zmrazení válek a obnovení USA naplnit a hlavně za jakou cenu či spíše protihodnotu. Tak jako tak pro běžné Američany je zřejmě upřednostnění Trumpa před Harrisovou jistá výhra. Je třeba, abychom ale brali na vědomí, že ony vrcholné politické špičky – včetně či zejména prezidentů USA, Ruska či Izraele a tak dále – jsou pouze „řediteli“, správci a vykonavateli dosazenými do svých funkcí samotnými majiteli, skutečnými hybateli hemžícími se v zákulisí.

Oproti minulým volbám nám také dost hlasů chybí. Minule podle záznamů Joe Biden dostal 81 milionů hlasů, zatímco Trump 74. Teď Kamala Harrisová jen 68 milionů a Trump 72,5 milionu. To je u Harrisové 13 milionů rozdíl. To už docela smrdí, ne?

Zřejmě jsem s tím už otravný, ale opět se budu opakovat, že kdyby volby něco změnily, už dávno by je zrušili. Onen vámi zmíněný vysoký rozdíl, dle mého, jen dokládá známý – sic oficiálně nepotvrzený – fakt, že počty hlasů v minulých amerických volbách, které připomínaly víc než co jiného volby v nějaké banánové republice, byly velmi pravděpodobně uměle navýšeny. A budeme-li vycházet z toho, že letos bylo sčítání tak nějak relativně košer, pak je asi zřejmé, komu v těch předchozích bylo miliony hlasů dopomoženo. Ovšem ruku na srdce, pokud se sčítají miliony hlasů a pokud má ústřední roli počítač, pak je prakticky banální dopočítat se právě k takovým výsledkům, jaké potřebujeme. Respektive, jaké potřebují ti nad námi. A kdo to všechno zkontroluje a přepočítá? Nikdo. Tečka. A tím nemám na mysli jen americké volby, ale volby prakticky všude, kde se počítá s vysokými čísly, které jsou navíc lokálně odděleny tisíci kilometry.

Co znamená volba Trumpa pro místní garnituru. Myslíte, že tu některým lidem vyschnou korýtka? Třeba jistému Kolářovi?

Jakkoliv by se to tak mohlo jevit, tak mám – myslím oprávněné – obavy, že jistý Kolář si korýtko vždycky najde. Vzhledem k jeho pravověrnosti založené na vlastním prospěchu mu korýtko jen tak nevyschne. Najdou se jiné cesty a kanály pro naplnění korýtek kolaborantů, kterých možná paradoxně bude za Trumpa potřeba více než za předchozí americké garnitury.

A ještě jeden dotaz k Trumpovi; řada liberálů naznačuje, že nás to samé čeká za cca rok s Babišem. Jste téhož názoru?

Tak, ono je to nejen očekávané, ale i logické. Celý život, dějiny i politika se sunou vpřed či zpět v jistých sinusoidách. A když už ne reálně, tak alespoň zdánlivě a na oko. Když k tomu připočteme absolutní pohrdání vlastními občany ze strany současných Fialových politruků a zcela nepokrytou demolici České republiky ve prospěch anglosaských zájmů v Rusku a na Ukrajině, pak je velmi pravděpodobné, že v dalším období se ke kormidlu dostane Andrej Babiš. Ostatně to naznačují už i ony tendenční průzkumy veřejného mínění, které v rozporu se svým údajným posláním ono mínění reflektovat, mají naopak za cíl veřejné mínění usměrňovat a utvářet. Ostatně stejně jako mediální domy a mediální pologramoti hlavního proudu, kteří realitu nereflektují tak, jak by co nejvěrněji měli – ale vytvářejí svoji vlastní virtuální.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

S Kolářem se zostudila ČT. Po zvolení Trumpa nechala Koláře 20 minut Trumpa hanobit, že USA nejsou Trump, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel Musil , 08.11.2024 17:09:07
den předtím označil zvolení Trumpa za katastrofu. A předtím výrpok prezidenta o |Trumpovi jako odpudivé bytosti. Velvyslanectví USA v Praze to pečlivě registruje a hlásí do Washingtonu., včetně postoje ODS a TOP09

|  13 |  0

Další články z rubriky

Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

20:13 Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

„Učitelství na základních a středních školách by měl být přiznán charakter rizikové profese. Včetně …