Převážně na jaře a v létě 2022 uzavřelo ministerstvo obrany Ukrajiny smlouvy s několika dovozci zbraní, jedná se o společnosti Spectechnoexport, Ukrspetsexport, Progress a Agentura pro obranné zakázky. Ministerstvo obrany Ukrajiny zaplatilo za dodávky zbraní v plné výši, ale společnosti objednávky nesplnily, místo toho u některých zakázek převedly peníze na účty zahraničních firem.
Počátkem letošního roku proto začalo ministerstvo obrany Ukrajiny podávat na státní firmy žaloby. Ke dni 23. května se v soudním rejstříku dohledalo nejméně 30 takových žalob, uvádí Ukrajinská pravda. Celková výše škody činí 8,9 miliardy hřiven; škoda zahrnuje jak zálohy přijaté od dodavatelů, tak pokuty a penále za pozdní plnění smluv.
Zatím se soudu podařilo pouze ve dvou případech vydat rozsudek, který nařizoval firmám vrátit peníze do státní kasy. V případě společnosti Ukrspetsexport to bylo 293,4 milionu hřiven a v případě společnosti Spetstechnoexport 121,97 milionu hřiven.
Mnoho žalob bylo původně soudem vráceno kvůli chybám v dokumentech. A v několika případech, zatímco ministerstvo obrany Ukrajiny tyto chyby opravovalo, firmy finanční prostředky vrátily; poté byl případ u soudu uzavřen. K takovému „smírnému“ řešení však došlo pouze čtyřikrát, přičemž největší částka činila 1,7 milionu hřiven.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.