Podle Cyrila Svobody je otázka, co sledují politici v přestřelce o policii. V koaliční smlouvě se praví, že o změnách v policii budou koaliční partneři jednat společně. „Že byla porušena koaliční smlouva, je očividné,“ zaznělo z úst Svobody. Obratem připomněl, že policie je nástrojem vlády k udržování vnitřní bezpečnosti státu. Tak praví zákon. „Ale jestliže 230 detektivů napíše dopis, ve kterém vyjadřují určité obavy, tak to považuji za varovné, ti detektivové se asi cítí ohrožení. Vezměte si, že když už napíšete dopis nadřízeným, což každý zvažuje, tak už je to vážné,“ konstatoval Svoboda.
Langer nabídl zcela jiný pohled. „Z mého pohledu jsme sledovali druhé kolo pokusu o státní převrat, jehož první kolo proběhlo v červnu 2013. Je to jen další pokus o aktivistický vstup státních zástupců s božským komplexem, s pokusem o rozložení tří základních mocí ve státě. Nastupuje zde čtvrtá moc, moc prokurátorská,“ varoval exministr vnitra za ODS.
„Já tu situaci vnímám jako nešťastnou pro celou policii, kde pracuje asi 40 tisíc lidí, ale vezme se jeden útvar, kde pracuje asi 500 lidí, a řekne se: Tento je úžasný a skvělý, zatímco ty ostatní nestojí za nic,“ posteskl si Langer následně.
V ostré palbě proti Andreji Babišovi ani zdaleka neustal. „Kdybych já byl členem sněmovního výboru, tak bych pánům generálům řekl něco, z čeho by jim spadly hvězdičky,“ poznamenal na konto vedení policie v čele s Tuhým. „Ale když už v policii padne nějaký rozkaz, tak podřízení musejí poslechnout. Pokud nechtějí poslechnout, mohou odejít,“ doplnil Langer. „Tady se opravdu vyjádřil falešný mýtus o tom, že tu máme jeden úžasný útvar a ostatní nestojí za moc. To není pravda,“ zopakoval posléze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp