Stíhačky ani tanky ze Západu. Nic by nepomohlo. Rusové připravení. A zlá otázka pro USA

30.01.2024 10:58 | Analýza

Proč ukrajinská protiofenziva neuspěla? Mnozí viní nedostatek západní techniky a tvrdí, že kdyby Ukrajina dostala stíhačky F-16, střely ATACMS nebo tanky Abrams, tak mohla minulý rok uspět. Americký odborník na bezpečnostní politiku Stephen Biddle si to ale nemyslí. Ani jedno by prý nezměnilo situaci natolik, aby k průlomu směrem na Krym došlo. Poukazuje na to, že nejde jen o to, jak připravená mohla být Ukrajina, ale že připravené bylo především Rusko. A že v minulosti takto připravená obrana skoro vždy vydržela. Pro USA z toho vyplývá palčivá otázka.

Stíhačky ani tanky ze Západu. Nic by nepomohlo. Rusové připravení. A zlá otázka pro USA
Foto: Repro X
Popisek: Mapa ukrajinské protiofenzivy

Situace pro Ukrajinu na bojišti zůstává dále nepříznivá. Podle posledních zpráv Rusové na severní frontě dobyli vesnici Tabajevka a již bojují o Berestove. V mezičase se objevily zvěsti, že byl odvolán vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Zalužnyj, ale to bylo ze strany ukrajinského ministerstva obrany popřeno.

Jak je známo, řada podporovatelů Ukrajiny svaluje vinu za neúspěchy na západní politiky, kteří podle nich nedodali Ukrajině dostatek vojenské pomoci, například tanky Abrams, stíhačky F-16 nebo střely  ATACMS. Proti tomu vystupuje na stránkách magazínu Foreign Affairs Stephen Biddle, odborník na bezpečnostní politiku, který působil jako poradce při mnoha amerických vojenských misích.

Předně konstatuje, že do ukrajinské letní ofenzivy byly vkládány velké naděje, například že utne pozemní koridor směrem na Krym a ohrožení Krymu donutí Putina ukončit válku. Ale že „skutek utek“ a zatímco Ukrajina zaznamenala úspěchy proti ruskému námořnictvu, na zemi k žádnému průlomu nedošlo. „Omezený postup se uskutečnil za obrovskou cenu a byl vynulován ruským postupem na jiných částech bojiště. Je teď jasné, že ofenziva selhala,“ uvádí Biddle, byť v tomto konstatování není zdaleka první.

Proč se tak stalo? Podle odborníka se odpověď skrývá v tom, jak Rusové použili své síly. Na začátku jara z nich vytvořili hlubokou a připravenou obranu, která byla pro útočníka těžká na proražení po celých 100 let moderního válčení. Biddle poukazuje na to, že průlom v obraně je možný, ale musí pro něj být podmínky. Tj. že obrana musí být mělká, předsunutá, špatně připravená a špatně logisticky zásobovaná, s vojáky, kteří nejsou motivovaní a nejsou ochotni bránit pozice. To dle Biddleho platilo o ruských silách u Kyjeva, u Charkova a u Chersonu. Ale už neplatí.

Kvůli tomu jsou ukrajinské vyhlídky chmurné. Bez průlomu se válka mění na opotřebovávací, k čemuž dodává, že „příznivý výsledek“ v takové válce není nemožný, ale vyžaduje, aby její síly vydržely déle než protivník, který jich má více. A válka může být ještě dlouhá.

Zmiňuje, že někteří viní za ukrajinské neúspěchy USA, které Ukrajině nedodaly ani stíhačky F-16, ani tanky Abrams, ani střely ATACMS. Biddle však má za to, že technologie by bojiště nezměnily a průlom nezajistily. Poukazuje například na to, že F-16 je 46 let stará platforma, která sice byla modernizována, ale Spojené státy ji nahrazují letounem F-35 právě proto, že je příliš zranitelná. A i když by F-16 byla pořád lepší než ještě starší Mig-29, tak by s nimi Ukrajina nezískala vzdušnou převahu, která by mohla vést k průlomu.

Střely ATACMS by zase umožnily více útočit na týl, například na Krymu, a poškozovat ruskou logistiku. „Ale na každou zbraň existují protiopatření a Rusové už úspěšně dokázali narušit GPS navigaci, kterou střely používají pro navádění,“ upozorňuje Biddle s tím, že střely HIMARS byly na začátku konfliktu vysoce efektivní, ale nyní už ne, protože Rusové přestali spoléhat na velká skladiště v dosahu těchto zbraní, ale také už zjistili, jak mohou přerušit GPS navádění, které obě střely používají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rusko, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTraper , 30.01.2024 11:34:56
přátelé NIKDY! neprohrálo. A neprohraje. Rusové ví za co bojují a jsou vlastenci. Vypráskají Ukrajince tak jako vypráskali Napoleona a Hitlera. A pokud to zkusí Amíci na přímo, což je vzhedem k jejich zbabělosti skoro předem vyloučené, vypráskají i je.

|  22 |  0

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…