Stoupenci politiky Vladimira Putina se sešli před ruskou ambasádou. Redaktorka České televize Adéla Davidová podala z místa bližší informace. Policejní mluvčí jí sdělila, že policie během protestu jednoho člověka zajistila. Šlo o člověka, který sebral vlajku projíždějícímu autu z řad podporovatelů Ukrajiny.
Další dva lidé jsou zadrženi pro podezření ze spáchání trestného činu zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Zadržené policie odvezla na policejní služebnu, kde s nimi v tuto chvíli probíhají úkony v trestním řízení.
Na demonstraci se sešly zhruba dvě stovky lidí. Podporovatelé Ruska byli ve výrazné menšině; výrazně převažovali podporovatelé Ukrajiny.
Novinář Radek Kubala na svém twitteru informoval, že jedním ze zadržených je Jiří Černohorský, který měl na protestu krátký projev. Zatčen je kvůli podezření ze schvalování trestného činu.
Policie právě sebrala Černohorského který tu dal spontánní projev na podporu ruské invaze pic.twitter.com/MCrGiJoGWk
— Radek Kubala (@RadKubala) February 26, 2022
„Svoboda projevu je v ústavněprávní rovině zakotvena v článku 17 Listiny základních práv a svobod. Každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný. Ale i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity,“ uvedl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.
Pokud by někdo veřejně, tedy například na demonstracích, ale i na internetu vyjadřoval souhlas s útokem Ruska na Ukrajinu, podporoval jej nebo vyjadřoval podporu čelným představitelům Ruska, mohl by se za určitých podmínek dopustit trestného činu schvalování trestného činu, popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, vyplývá ze stanoviska nejvyššího státního zástupce.
Za taková provinění hrozí podle zákona trest vězení v prvním případě až na rok, v druhém případě na šest měsíců až tři roky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.