„Muslimové byli historicky dobyvatelé, ne oběti jako Židé. Chtěli rozšiřovat území jako křesťané do doby dvou světových válek, po nichž vznikly nové státy,“ sdělil mimo jiné pětačtyřicetiletý odborník na otázky radikálního islamismu Ed Husain při své první přednášce Islám a Západ v „městě nad Vltavou“. Podle něj islám spoluformoval Evropu, jak ji známe dnes, a kontrolované přijímání urpchlíků obohatí společnost.
Konec muslimské invaze
Na půdu CEVRO institutu ho pozval europoslanec a odéesák Jan Zahradil. Ten hned vysvětlil, jak se s Husainem poznal. „Před pár lety Skupina evropských konzervativců a reformistů pátrala v islámských zemích jako Turecko, Maroko či Tunis po politických stranách, s nimiž by mohla spolupracovat. Tehdy jsme se seznámili,“ prohlásil Zahradil. A dodal: „Chvíli jsme spolupracovali se Stranou rozvoje a spravedlnosti prezidenta Recepa Erdogana, ale po politických čistkách, které následovaly po nezdařeném puči v Turecku, jsme se rozešli.“
Hned na začátku ledna zemřel významný britský filozof a politolog Roger Scruton, jenž právě vedl doktorskou práci Eda Husaina. Loni Scruton dostal od také již zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery čestnou medaili a při projevu v češtině se vyznal z hlubokého vztahu k Česku a k českému národu. Ve čtvrtek v Praze hovořil jeho žák o tématu, které pravidelně komentuje pro světová média jako CNN, Fox News či BBC.
O islámu a jeho projevech vůči západní civilizaci, která podle Husaina stojí na třech pilířích – z Athén má lidskost, z Říma zákonnost a občanskost, kdežto z Jeruzaléma čerpá aspekt víry. Západ totiž stojí hlavně na židovství a křesťanství. Islám naopak závisí zcela na aspektu z Jeruzaléma. Vztah mezi západní civilizací a islámským světem provází historie konfliktů. Jedním z hlavních milníků byla bitva u Tours, známá také jako bitva u Poitiers, v níž vojsko Franské říše vedené Karlem Martelem porazilo armádu Umajjovců emíra Abd ar-Rahmána, takže je považována za konec muslimské invaze do Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský