Stovka lidí uctila SNBáka zabitého Mašíny. I Huml a Semelová

28.09.2011 12:08 | Zprávy

Více než stovka lidí uctila dnes v Čelákovicích památku bývalého příslušníka socialistického Sboru národní bezpečnosti (SNB) Jaroslava Honzátka, jehož zabili před 60 lety členové odbojové skupiny bratří Mašínů. V projevech účastníků akce organizované KSČM a ideově spřízněným Klubem českého pohraničí padla slova o "brutální vraždě" a "násilném a zákeřném" činu "teroristické skupiny". Jiná část společnosti naopak pokládá odboj skupiny kolem Mašínů proti komunistickému režimu za hrdinství.

Stovka lidí uctila SNBáka zabitého Mašíny. I Huml a Semelová

Chloroformem omámeného Honzátka podřízl na stanici SNB Ctirad Mašín, když si skupina chtěla opatřit zbraně. Při dnešní akci se k domu, v němž je nyní obchod s elektrospotřebiči, vrátila pamětní deska s textem o "zákeřném Honzátkově zavraždění teroristy". 

Nedávno zesnulý Ctirad Mašín a jeho bratr Josef dostali před časem od vlády vojenské vyznamenání Zlatá lípa, což v projevu zkritizoval místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Vláda se podle něho neštítí glorifikovat vraždu a vydávat ji za hrdinský čin. "Jestliže jsou oslavováni vrazi, jako je Ctirad Mašín, pak už Česká republika není demokratickou zemí, ale vykročila k fašismu," řekl Grospič. 

Premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodňoval před několika dny udělení vyznamenání citací ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Norma říká,že režim byl zločinný a odpor občanů proti němu byl legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a je hodný úcty. 

SLEDUJEME téma Mašínové
Grospič proti Nečasovi: Jaký odboj? Oběti Mašínů přece nebyly komunisti
Paumer bude mít v Poděbradech pietní místo s pamětní deskou

Mezi účastníky dnešní piety byli i poslankyně KSČM Marta Semelová a nezařazený poslanec Stanislav Huml. "Glorifikovat a oslavovat trestný čin je velmi nemravné," řekl v projevu. 

Členové odbojové skupiny bratrů Mašínů zabila v tehdejším Československu tři lidi. Několik dalších obětí mezi německými policisty si vyžádal v roce 1953 jejich útěk do západního Berlína. 

Skupina měla šest členů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák, který se však jejich dobrodružné cesty osobně nezúčastnil, byli zatčeni a popraveni. Ctiradu Mašínovi, Josefu Mašínovi a loni zesnulému Milanu Paumerovi se podařilo probít. Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti; Mašínové návrat odmítli. 

Členy skupiny nevyznamenal prezident Václav Klaus ani jeho předchůdce Václav Havel. Mašínové a Paumer však získali plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, nep

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová varuje před ovlivněním voleb. Lidé se obávají, že je zruší, když „nedopadnou“

13:03 Pekarová varuje před ovlivněním voleb. Lidé se obávají, že je zruší, když „nedopadnou“

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) varuje před možným zahraničním zas…