Z výsledku aktuálního průzkumu je patrné, že Němci se již ve své zemi necítí bezpečně. Konkrétně vyjádřilo své znepokojení nad bezpečnostní situací ve veřejném prostoru plných osmašedesát procent dotazovaných. Jenom o pět procent méně lidí se již také necítí příliš komfortně na větších společenských akcích, jako jsou hudební festivaly, koncerty či sportovní utkání. Obavy cítí prakticky všechny vrstvy obyvatelstva, byť u žen je toto procento vyšší než u mužů.
Průzkum také ukázal, že obavy společně sdílejí rodilí Němci (68 %) i Němci, kteří mají přistěhovalecké kořeny (67 %). Naopak nejvíce bezstarostní se podle předpokladu jeví studenti, z nichž pouze třetina se domnívá, že se v Německu bezpečnostní situace nějakým způsobem zhoršuje. Nejvíce ohroženi se cítí teroristickými hrozbami či přítomností většího počtu migrantů respondenti s příjmy mezi 5 000 až 10 000 eury. Naopak bohatší Němci se cítí výrazně bezpečněji.
Celý text v němčině najdete ZDE.
Jak průzkum ukázal, výrazný vliv na posuzování bezpečnostní situace v Německu má náboženství respondentů. Zatímco obavy sdílí 70 % katolíků a protestantů, v případě Němců se židovskou vírou to bylo pouze 45 %. Naopak nejmenší obavy ze svého ohrožení cítí lidé vyznávající islám. Pouze 39 % německých muslimů se vyjádřilo v tom smyslu, že by vnímali nějaké zhoršení bezpečnostní situace v Německu.
Většina respondentů uváděla, že je znepokojena zhoršující se bezpečnostní situací v Německu především v posledních dvou až třech letech. To poměrně přesně koresponduje s masivní migrační vlnou, která se dala do pohybu v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii. Kancléřka Merkelová sice neustále opakuje, že nebezpečí terorismu nemá nic společného s migranty, kteří do Německa přišli v poslední době, ale jak je patrné z průzkumu YouGov, své občany tím příliš neuklidnila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro