Podle krajského radního pro regionální rozvoj a cestovní ruch Martina Draxlera (ANO) jsou Brdy poslední částí kraje, kde dosud nefungovala žádná destinační společnost. Lidem se otevřely Brdy v lednu 2016, z někdejšího vojenského újezdu se stala chráněná krajinná oblast. Bylo ale zapotřebí řešit turistické značení a zázemí pro turisty.
O destinační management v Brdech původně soupeřila Destinační společnost Brdy, kam vstoupily Příbram či Dobříš, s Destinační agenturou Brdy, která vznikla jako organizační složka Ekologického centra Orlov. Kraj ale oznámil, že nebude podporovat dvě organizace zároveň a rozhodl se založit vlastní spolek. Oslovil všechny partnery v regionu, zejména obce a jejich svazky a místní akční skupiny. Ke spolupráci vyzval i obě soupeřící destinační organizace.
Aby byl umožněn vstup do spolku i malým obcím, navrhl kraj ve stanovách poměrně nízké příspěvky. V únoru se uskutečnilo jednání s partnery, kteří se vstřícně vyjádřili k navrženým stanovám a projevili zájem o účast ve spolku. Z něj se vyprofilovaly jako zakládající organizace Ekologické centrum Orlov, města Příbram a Řevnice a mikroregion Hořovicko.
„Bez vstupu kraje by pravděpodobně nikdy nedošlo k dohodě,“ míní zastupitel za STAN Petr Štěpánek. Krajský radní a bývalý příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD) podotkl, že jde o kompromisní návrh. Připomněl také, že například Příbram už schválila svůj vstup do spolku.
Destinační společnosti vznikají po celé zemi a rozvíjejí je obce spolu s podnikateli a organizacemi zabývajícími se cestovním ruchem. Hlavními přínosy jsou vytvoření jednotné koncepce pro celý region, jednodušší přístup k financování rozvoje turistiky, vytvoření značky regionu a spojení subjektů, které mají zájem o spolupráci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab