Sudeťáci, restituce, komunista Filip a Herman. Víc netřeba dodávat, bylo to drsné. Moravec měl co dělat, aby se vůbec rozloučil s diváky

29.01.2017 13:32 | Zprávy

V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize se spolu utkali ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a šéf komunistů Vojtěch Filip. Herman hned na úvod doporučil, že bychom z Česka neměli pouštět lidi, kteří nemají dobrý osobní profil, aby nám nedělali ostudu. Filip doplnil, že nám ostudu dělají korupční kauzy jako tunel Blanka, Opencard, OKD, ale odsouzených lidí tu máme velmi málo. Došlo i na tvrdou slovní bitku o církevní restituce.

Sudeťáci, restituce, komunista Filip a Herman. Víc netřeba dodávat, bylo to drsné. Moravec měl co dělat, aby se vůbec rozloučil s diváky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec s Vojtěchem Filipem

Jako první Moravec otevřel téma korupce. Vnímání korupce se v Česku podle lidí zhoršilo. Herman přiznal, že je to problém, se kterým vláda musí něco dělat. „Krást se nemá ani v parlamentu, ani v politice, ani v německém supermarketu, nikde. Je to určitý morální apel, abychom nikam nepouštěli lidi, kteří nemají dobrý morální profil,“ konstatoval lidovecký ministr kultury. Korupce je podle hosta o jednotlivých lidech. Občané si volí politiky, a když je volí, měli by se podívat na jejich historii.

Filip nabídl jiný pohled. Za prokorupční zákon označil např. zákon o registru smluv, po kterém volala iniciativa Rekonstrukce státu. „Každý solární baron má více práv než manažer teplárny v Českých Budějovicích. Solární baron nemusí hlásit vůbec nic. Zato manažer teplárny v Českých Budějovicích musí zveřejňovat všechny smlouvy, čímž je znevýhodněn. Přitom tam v podstatě není prostor ke korupci,“ hřímal Filip na adresu zákona o registru smluv.

Kromě toho jsou tu podle Filipa velké ekonomické subjekty, které projevují snahu privatizovat si státní služby, což je podle Filipa absolutně nepřijatelné. Herman doplnil, že tomu má bránit např. novela zákona o střetu zájmů, který hodlá napadnout i ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO). Hermanovi se nezdá, že by na tomto zákoně bylo něco protiústavního. „Myslím si, že jakákoli centralizace moci není dobrá. Ale pokud má někdo za to, že jsou krácena práva, nechť tedy koná a ať rozhodnou příslušné instituce. Filip prohlásil, že pro novelu zákona nehlasoval.

„To opravdu není o jednom člověku. My jsme se řídili tím, že je lepší mít alespoň něco. Pokud neprošel náš zákon o majetkových přiznáních, který byl vůbec nejlepší, tak jsme si řekli, že je lepší mít aspoň něco. A tady jsou politické subjekty, které jsou zasažené korupcí, to bych mohl začít u tunelu Blanka, Opencard, přes OKD a já nevím ještě kde. Podezření je tady hodně, ale odsouzených je strašně málo,“ rozčiloval se Filip.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…