Sudeťácké pohádky ovčí babičky. Rituály zdivočelých neziskovek. Ale nejvíc Žantovského nadzdvihla prokurátorka Bradáčová

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

08.01.2022 7:30 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Pramálo optimismu vzbuzuje ohlédnutí za tím, co zaznamenání hodného objevil Petr Žantovský v uplynulém týdnu v médiích. Doby dávno minulé svým tažením proti nepohodlným výrokům na internetu připomíná vedle političek Jourové, Langšádlové a Němcové i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Se jmenováním Jana Lipavského ministrem zahraničí se roztrhl pytel s podbízením se západnímu sousedovi. Tu oslavuje magazín nacistické bojovníky, tu volá novinářka po zrušení tzv. Benešových dekretů. Potěšil jen herec Jiří Bartoška, když současný trend genderové masáže nazval idiocií.

Sudeťácké pohádky ovčí babičky. Rituály zdivočelých neziskovek. Ale nejvíc Žantovského nadzdvihla prokurátorka Bradáčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

O samých chmurných tématech bude tentokrát řeč v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí. „Kdysi se říkalo, že ‚Evropou obchází strašidlo komunismu‘. Dnes to lze přeformulovat, že ‚Evropou obchází strašidlo cenzury‘. To asi napadne leckoho, kdo četl v Seznam Zprávách rozhovor s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Co nám paní Bradáčová zvěstuje? ‚Spousta pachatelů trestných činů si neuvědomuje, že i prostor sociální sítě je regulován stejnými pravidly jako v reálném světě…‘ ‚Diskuse kolem covidu a očkování situaci ještě vyhrotily, násilí a nenávistné výroky se ještě více zintenzivnily…‘ ‚Ty výroky už jsou často takové intenzity, že naplňují trestné činy výtržnictví‘. A to je jen pár citátů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Z rozhovoru s titulkem „Za lži, urážky a nenávist na internetu budou padat tresty“ plyne, že šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze očekává, že vynesení konkrétních trestů pro pachatele těchto činů by mohlo sehrát důležitou roli, když se o nich lidé dozvědí: „Budou tak vědět, která jednání v prostoru internetu dovolena nejsou, protože ubližují druhým, a která jsou postihována, protože dovolena být nemohou,“ pravila Bradáčová. „Jak tomu rozumět? Nějaká nadřazená komise rozhodne, která vyjádření šířená internetem jsou přípustná, a která už nikoli. A ta nepřípustná, spolu s pachateli, kteří je vypustili z úst či z klávesnice, budou po zásluze stíhána a trestána. Komu by to nepřipomnělo situace známé z ne tak dávného minula,“ dává k úvaze mediální analytik.

Svět podle Bradáčové, Jourové, Langšádlové či Němcové

A aby pro ilustraci nechodil daleko, sahá po příběhu, o kterém slýchal už odmala. „V naší rodině, kupříkladu, se traduje tento příběh: Jeden vzdálený prastrýc proslulý svou hubatostí nasedl kdesi, snad v Pardubicích, do vlaku, to se psal rok 1954 či tak nějak. Přisedl si ke komusi, a protože byl družné povahy, dal se s ním hned do řeči a také velmi brzy prohlásil se vší upřímností, že prezident Zápotocký je vůl. Když dojeli do Prahy, už na něj čekala patrola a pro urážku hlavy státu též arest, a ne právě symbolický. Tak přesně tento svět nám nabízejí, ba vnucují všechny ty Bradáčové, Jourové, Langšádlové či Němcové. Všimněte si, že nejagresivnější jsou v této věci ženy, prý slabé pohlaví,“ upozorňuje Petr Žantovský.

A jak si to představují, popsala Lenka Bradáčová v pěti krocích: „Za prvé se zrychlí soudní spory na ochranu osobnosti. Za druhé bude policie mnohem aktivněji než dosud vyhledávat v prostoru internetu trestné činy, které se tam objevují. Za třetí vznikne celorepublikový útvar, který se bude specializovat na kyberkriminalitu a terorismus. Za čtvrté budou zavedeny legislativní úpravy kvůli předávání informací od provozovatelů sociálních sítí, a to i v rámci mezinárodní pomoci mezi jednotlivými státy. Za páté se povede diskuse o speciálních zákonných pravidlech pro úpravu komunikace v prostoru internetu a sociálních sítí.“

O zkušenosti by se mohli podělit někdejší dohlížitelé a cenzoři

„Co k tomu dodat? Už chybí jediné: rozhodnout, zda se to bude jmenovat Ústřední publikační správa, Hlavní správa tiskového dohledu nebo Český úřad pro tisk a informace. Možná ještě žijí pamětníci, kteří v těchto ‚bohulibých‘ institucích působili. Mohli by se podělit o potřebné zkušenosti,“ doporučuje mediální odborník s hořkou ironií někdejší hlídače jen té jediné povolené pravdy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…