Podle Raduševiče tak jde o prohru zemí, jako jsou USA, Turecko, Saúdská Arábie, Francie i další. Pro sice byla například Česká republika, Slovensko však již nikoliv. Prý z toho důvodu, že má samo obavy z odštěpeneckých snah svých národních menšin. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák k tomu dodal, že by byl rád, kdyby Srbsko a Kosovo chápaly, že mezinárodní společenství od nich očekává, že návrhy budou podávat ve vzájemné dohodě a shodě.
„Všem je jasné, že Kosovo tímto hlasováním a úsilím o vstup do UNESCO jenom pokračuje ve své snaze odtrhnout se od Srbska a stát se zcela samostatným státem. Intenzifikace úsilí začala již mnohem dříve vydáváním kosovských cestovních dokladů, které začalo nakonec po tlaku EU uznávat i Srbsko,“ konstatuje Raduševič s tím, že kosovští představitelé si od vstupu do UNESCO hodně slibovali. „Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić k tomu prohlásil, že ‚je to podobné, jako by se do UNESCO hlásil Islámský stát‘,“ konstatoval Raduševič. I z toho důvodu prý Srbové své včerejší hlasování hodnotí jako své velké diplomatické vítězství.
Původní text ZDE.
Západ je z výsledku hlasování UNESCO překvapen, očekávalo se totiž vítězství. Prohra je o pouhé tři hlasy. Kosovo již navíc předtím dosáhlo úspěchu jako člen OSN, Světové banky, Mezinárodního olympijského výboru či Mezinárodního měnového fondu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef