„Musela to být velmi obtížná situace, kterou řešil. Na trůn nastoupil jako osmnáctiletý a odešel jako stařičký. A svět se měnil a on na to mnohdy nedokázal reagovat. Nedokázal najít adekvátní odpovědi. A to byl i důvod, proč skončila habsburská monarchie,“ zmínil.
Rakousko-Uhersko po skončení jeho vlády v roce 1916 na tom bylo dle jeho slov velmi špatně. „Válečné ztráty byly větší, než na jaké bylo Rakousko připraveno. Panovala také vnitřní nespokojenost národů. Češi do války vstupovali jako věrní poddaní, ale končili ji jako nespokojené etnikum,“ dodal.
„Císař pán měl takovou vlastnost, že ustoupil konkrétnímu akutnímu tlaku a udělal to i za tu cenu, že neřešil problémy jiné. To je příklad korunovace českým králem. Slíbil, že se nechá korunovat. Ale protože tehdy narazil na odpor ze strany uherských magnátů či Berlína, tak z tohoto svého slibu ustoupil. To byla třeba jedna z věcí, které české veřejnosti vadily,“ podotkl také Pernes. Závěrem uvedl, že díky Františku Josefovi I. se Češi naučili žít demokratickým způsobem života.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef