Světová válka. USA prohrají. „Zbrojte, žádné klima.” Text, který vyděsí

03.12.2023 19:32 | Monitoring

Hrozba vypuknutí třetí světové války je podle bývalého amerického náměstka ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti Aarona Wesse Mitchella aktuálně velice reálná a předejít jí mohou zejména tři země – Ukrajina, Izrael a Tchaj-wan. Bezprostřední prioritou má být právě těmto státům poskytnout vše, co ke své obraně potřebují a zároveň se připravovat i na možné rozhoření globální konfrontace, která se v případě rozšíření konfliktů jeví jako nevyhnutelná. Pokud Západ protivníkům včas dostatečně neukáže, že jejich agrese není cesta, pak to dle Mitchella pro něj nemusí skončit nikterak dobře. Autor v textu radí místo boje za klima spíše zbrojit.

Světová válka. USA prohrají. „Zbrojte, žádné klima.” Text, který vyděsí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký tank M1 Abrams

Podle amerického zahraničněpolitického experta, který působil coby náměstek ministra zahraničí USA v administrativě Donalda Trumpa, hrozí, že v době, kdy ve dvou ze tří strategicky nejdůležitějších světových regionů probíhají vážné konflikty vyžadující pozornost USA a pokud by se Čína rozhodla zaútočit na Tchaj-wan, situace by mohla rychle přerůst v globální válku na třech frontách.

„Je pozdě, a i když existují možnosti, jak zlepšit pozici USA, všechny vyžadují vážné úsilí a nevyhnutelné kompromisy. Je načase jednat skutečně naléhavě a mobilizovat Spojené státy, jejich obranu a spojence pro to, co by se mohlo stát světovou krizí naší doby,“ apeluje Mitchell ve svém textu pro Foreign Policy.

Spojené státy jsou sice dle něj již dlouho nejmocnějším státem na světě a stále disponují nejlepší armádou na světě a v posledním roce a půl podporou Ukrajiny uvalují na Rusko gigantické náklady, že by bylo myslitelné představit si scénář, že Rusku způsobí rozhodující porážku v zastoupení, než se zaměří především na posílení vojenské pozice v Indopacifiku, avšak nový problém nastal s tím, jak se situace razantně změnila v uplynulé době.

„S tím, jak se Rusko mobilizuje k dlouhé válce na Ukrajině a otevírá se nová fronta v Levantě, poroste pokušení pro rychle zbrojící Čínu, aby se vrhla na Tchaj-wan. Peking již testuje Washington ve východní Asii, protože dobře ví, že Spojené státy by se s třetí geopolitickou krizí vypořádaly jen s obtížemi,“ podotýká bývalý diplomat.

Pokud by Čína zaútočila na Tchaj-wan, Spojené státy by prý jen těžko dokázaly takový útok odrazit a zároveň udržet tok podpory pro Ukrajinu a Izrael. „Není to proto, že by Spojené státy upadaly. Je to proto, že na rozdíl od Spojených států, které potřebují být silné na všech třech těchto místech, musí být každý z jejich protivníků k dosažení svých cílů – Čína, Rusko a Írán – silný pouze ve svém domovském regionu,“ podotýká.

Eskalace konfliktu na třech bojištích zároveň, do kterých by se musela zapojit americká armáda spolu se „špatně vybavenými spojenci, kteří se většinou nedokážou bránit proti velkým průmyslovým mocnostem s odhodláním, zdroji a bezohledností“, by podle Mitchella vyžadovalo ochotu Američanů k obětem i mobilizaci zdrojů, jež tu nebyla po celé generace. A to navíc při kombinaci hrozby střetu se silným čínským námořnictvem a již nyní nemalého zadlužení USA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka v Izraeli

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Válka., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHorký , 04.12.2023 8:52:30
Hrozba vypuknutí třetí světové války. A předejít se ji dá tak, že se všichni vojáci USA naženou do Spojených států, i s jejími poskoky a pak se dá o míru jednat. Jinak to nevidím. Mám dojem, že USA splnilo svou úlohu, rozpoutat válku v Evropě, zaset nenávist mezi Slovany, provokovat Čínu a tak by jim to už mohlo stačit. Teď by to chtělo ještě nějaké humanitární bombardování v USA. To by se ti "mírotvůrci" v Bílém domě ježili. Zatím jim to vychází.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…