Světová zdravotnická organizace, námět na komedii, vyprávěl Roman Šmucler. Ale když kvůli tomu umírají lidé, k smíchu to moc není

08.05.2023 17:12 | Komentář

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler v rozhovoru pro XTV hovoří o stavu Světové zdravotnické organizace (WHO). „Dění v ní je námětem na celovečerní komediální film,“ říká. Evropě byla ve stavu nemocí ústní dutiny dána za příklad Afrika. „V covidu způsob fungování WHO stál svět mrtvé,“ prohlásil Šmucler. Výpadek léků je už jen českým problémem, firmy si zde dělají, co chtějí. Zmínil i Eurostat: je možné, že ten porovnává v oblasti cen plynu jablka s hruškami, stejně tak, jak to činí WHO ohledně zdravotnictví.

Světová zdravotnická organizace, námět na komedii, vyprávěl Roman Šmucler. Ale když kvůli tomu umírají lidé, k smíchu to moc není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Šmucler

„Prezident Pavel se snaží říct, že je člověk z lidu,“ řekl docent Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory, v rozhovoru pro XTV.cz. Stejně jako Karel III. se svou korunovací lidu snažil vyslat vzkaz, že nebude tak pompézním králem, posílá podle Šmuclera občanům vzkaz i prezident České republiky, a to letem do Londýna na korunovaci běžnou linkou. Šmucler za tímto letem vidí nicméně i technické problémy, jako tomu bylo při pohřbu královny Alžběty II., kdy byl na anglickém letišti problém s letadly, která chtěla zůstat přes noc.

Aby se lidi sjednotili, nesměl by dle slov Šmuclera prezident republiky vůbec mluvit do politiky. „Takže si musí vybrat, jestli chce být sjednotitelem národa, nebo bude vymýšlet penzijní reformy,“ prohlásil Šmucler. „Kdyby se Pavel nesnažil být premiérem číslo dva, mohla by se republika uklidnit,“ zmínil Šmucler.

Rozhovor se dále stočil k Světové zdravotnické organizaci (WHO), podle které je Evropa regionem s největším počtem nemocí dutiny ústní na světě. Podle WHO je stav nejzávažnější v Česku, kde má zubní kaz téměř polovina dětí. WHO do evropského regionu počítá i země bývalého Sovětského svazu, i Turecko a Izrael. Ředitel evropské sekce WHO Hans Kluge se nechal slyšet, že Evropa by se na nemoci dutiny ústní měla zaměřit. Za vzor Evropě pak byla dána Afrika. Šmucler vysvětlil, jak Světová zdravotnická organizace ke svým datům došla. Dění v WHO je dle jeho slov námětem na „celovečerní komediální film“.

Nejvíc zubních kazů má Evropa podle Šmuclera i kvůli tomu, že vyšetřuje největší počet pacientů – až 90 % obyvatel – ve všech zemích. „Kdežto nám dali za příklad Afriku, která hlásí poměrně málo kazů na počet obyvatel, protože vyšetří jen méně než půl procenta obyvatel,“ řekl Šmucler. A dodal, že v Africe se navíc zuby kvůli bolesti rovnou trhají a nedává se tolik plomb. I proto Evropa má nejvíce výplní a kazů, a v Africe se lidé berou jako zdraví. „Afrika na nás dohlídne,“ říká Šmucler.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Regulace pyrotechniky

Dobrý den, já mám spíš dojem, že už je těch regulací až moc a taky, že řešíte malichernosti. Přeci ohňostroje nebývají každý den. Za to spousta lidí denně řeší, jak vyjít se svými příjmy. Proč se radši nevěnujete tomu? A ještě k té ochraně životního prostředí, netvrdím, že nemáme životní prostředí c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

4:44 Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

„Ideálním rozhodnutím by bylo ukončení boje o světovou moc vytvořením demokratického OSN, kde by o p…