Světu hrozí válka mezi USA a Čínou. Zde je hrozivý scénář, který vůbec není nepravděpodobný

16.08.2016 16:52 | Zprávy

Bývalý šéf americké Národní bezpečnostní služby David C. Gompert na stránkách think-tanku Rand Corporation nastínil možný vývoj vojenského konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou, kterému se věnoval ve své studii nazvané „Válka s Čínou: Přemýšlet o nemyslitelném“.

Světu hrozí válka mezi USA a Čínou. Zde je hrozivý scénář, který vůbec není nepravděpodobný
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Státní znak USA

Válka mezi Spojenými státy a Čínou by podle Gomperta mohla vzniknout v důsledku nezvládnutí krize ve vzájemných vztazích. „Mezi oběma zeměmi existuje mnoho rozdílných názorů, které by mohly vyústit v otevřené nepřátelství. Například Čína by se mohla pokusit zastrašovat své sousedy a špatně odhadnout, kdy už zašla příliš daleko. Případně by Peking mohl podcenit ochotu Ameriky vstoupit vojensky do sporu mezi Čínou a Japonskem o území ve Východočínském moři.“

Pokud by k vojenskému konfliktu mezi oběma světovými mocnostmi došlo v současné době, ztráty na čínské straně by podle Gomperta byly výrazně vyšší než na americké straně. „Nicméně stále se zlepšující schopnosti čínské armády by mohly v budoucnu vítězství Američanů značně zkomplikovat. Bez ohledu na zvyšování vybavenosti a bojeschopnosti by čínské armádě rozhodující převahu nezajistily. Válka by tedy byla dlouhá a bezvýchodná.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Nicméně jadernou válku považuje Gompert ze vysoce nepravděpodobnou. „Oběma stranám je předem velmi dobře známo, co by jaderný konflikt přinesl, takže něco takového nebudou chtít Čína ani Spojené státy riskovat,“ míní Gompert a dodává, že by se do konfliktu mohlo zapojit i Japonsko. Ovšem pouze za podmínky, že by se samo cítilo výrazně ohroženo či bylo přímo napadeno. „Kdyby Američané proti Číně využili svých japonských základen, Peking by si to nenechal jen tak líbit.“

„Japonsko by pravděpodobně čínskému útoku odolalo. Byť je samozřejmě těžké takový scénář předvídat. Samotná možnost, že by se Japonci postavili po bok Američanů, by však pro Čínu představoval značně odrazující prvek,“ je přesvědčen Gompert a jmenuje i další americké spojence v regionu, kterými jsou vedle Japonska také Filipíny, Austrálie nebo Nový Zéland. „Případný konflikt s Čínou by jistě vedl minimálně ke společným konzultacím. Vše další jsou už jen spekulace.“

Do bojů by se podle Gomperta mohlo zapojit i Rusko a NATO, byť nikoli přímo na bojišti. „Rusko by patrně podpořilo Čínu a NATO jistě Spojené státy. Je ovšem nepravděpodobné, že by nějaký z těchto dvou subjektů měl větší vliv na vývoj války. Za velmi nejisté považuji odhadovat, jak by se v takové situaci zachovala Severní Korea,“ konstatuje Gompert s tím, že se válka mezi Čínou a Spojenými státy sice může zdát nepředstavitelná, ale jejímu průběhu a následkům musí být v obou zemích věnována značná pozornost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina v problémech na Štědrý den. Rusové překračují Dněpr

7:52 Ukrajina v problémech na Štědrý den. Rusové překračují Dněpr

„Zatímco zbytek světa slaví Vánoce, Ukrajinci nadále trpí nekonečnými ruskými útoky. Teroristé neroz…