Pomalý kolaps. Spisovatel má špatné zprávy pro USA

24.12.2024 19:00 | Zprávy

Situace mnoha domácností v USA je kvůli dopadům růstu cen a zdražování účtů za energie i po odeznění hlavní inflační vlny stále složitá. Neochota či nemožnost utrácet se projevuje i v nepříliš lákavých tržbách mnoha amerických podnikatelů. Americký spisovatel Michael Snyder z toho, co v zemi spatřuje, míní, že už je „pomalý kolaps americké ekonomiky mnohem pokročilejší, než si většina lidí myslí“. Upozorňuje například, že zatímco dříve do potravinových bank chodili hlavně nezaměstnaní, dnes už tam přicházejí i lidé, kteří práci mají, ale nevydělávají dost na to, aby si mohli zaplatit všechny základní potřeby.

Pomalý kolaps. Spisovatel má špatné zprávy pro USA
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

4%
93%
hlasovalo: 2543 lidí
„To, že se ekonomické podmínky zhoršují, rozhodně není dobrá zpráva, ale je lepší vědět předem, co se blíží. Po čtyřech letech vlády Joea Bidena je americká ekonomika v obrovském nepořádku. Jsme svědky pomalého kolapsu přímo před našima očima a ti na nejnižších příčkách ekonomického potravního řetězce zažívají větší bolest než kdokoli jiný,“ píše Snyder, jak vnímá situaci v USA. A podotýká, že právě toto je důvodem, proč Američané v listopadových volbách rozhodli o návratu Donalda Trumpa do Bílého domu.

Kromě toho, že spatřuje u chudších Američanů touhu po změně, pak vidí též příznaky, že je „pomalý kolaps americké ekonomiky je mnohem dál, než si většina lidí myslí“.

„Američané v letošní sváteční sezóně tvrdí, že vidí ducha minulých Vánoc: inflaci,“ upozorňuje, že podle průzkumu CNBC lidé v USA stále upozorňují na zdražování, což má za následek, že pouze 16 % respondentů uvedlo, že letos utratí více než v loňském roce a pro maloobchodníky se tak rýsuje jen průměrná sezóna. Nejvíce lidí chce utratit stejnou částku jako v loňském roce a 35 % respondentů uvedlo, že naopak utratí v obchodech ještě méně než vloni.

Předzvěstí ničeho dobrého je také počet volných pracovních míst, který je v USA nejnižší od ledna 2021, či čísla vypovídající o zpracovatelském průmyslu a naznačující pokles.

Snyder upozornil, že kvůli růstu hypotečních sazeb dále průměrný americký kupec domu za pouhých šest týdnů ztratil kupní sílu 33.250 dolarů (kolem 800 tisíc korun), jelikož denní průměrná 30letá fixní hypoteční sazba vzrostla až k 7 %, kdežto ještě 17. září byla na úrovni 6,11 %.

Domácnosti v USA jsou tlačeny i růstem životních nákladů. Autor varuje, že podle zjištění Bank of America téměř třetina všech domácností „utratí více než 95 % svého disponibilního příjmu za nezbytnosti, jako jsou náklady na bydlení, potraviny a účty za služby“.

Nedávný průzkum společnosti Lending Tree navíc zjistil, že až 23,4 % amerických domácností nebylo schopno v uplynulém roce zaplatit celý účet za elektřinu a přibližně třetina všech domácností musela v uplynulém roce omezit výdaje „na nezbytné věci“, aby mohla rostoucí náklady na energie pokrýt.

Situaci pak dokresluje stále rostoucí počet lidí v potravinových bankách. „Proč je poptávka v potravinových bankách po celé zemi vyšší než kdykoli předtím? Média neustále trvají na tom, že ekonomické podmínky jsou v pořádku, ale všem je již zcela zřejmé, že to není pravda. Zejména rostoucí životní náklady naprosto drtí domácnosti od pobřeží k pobřeží. Za starých časů byla většina lidí, kteří se objevovali v potravinových bankách, nezaměstnaná. Nyní však potravinové banky slouží velkému počtu lidí, kteří skutečně mají práci, ale nevydělávají dost na to, aby si mohli zaplatit všechny základní potřeby. Řady ‚chudých pracujících‘ se velmi rychle rozrůstají, což v celé Americe vyvolává nebývalou krizi,“ komentuje své pozorování Snyder.

A lépe na tom není ani část podnikatelů. Diskontní maloobchodní řetězec Big Lots oznámil, že uzavře všech svých 936 prodejen a připojil se tak k dalším tisícům prodejců, kteří se uchylují k podobnému kroku. Ke konci listopadu bylo v USA oznámeno dle zjištění společnosti The Coresight Research uzavření více než 7 tisíc prodejen, což je o 69 % více než v loňském roce.

A právě takto dle Snydera „vypadá upadající ekonomika“. Popisuje, že situace leckdy není lepší ani ve velkých městech a prázdné bylo možné během minulého týdne spatřit i obchodní centrum Crocker Galleria v San Franciscu. Jak situace na místě vypadala? „Venku na Market Street leží složení narkomani na fentanylu, zatímco pouliční umělec zpívá prázdné ulici Last Christmas,“ popisuje spisovatel stav center některých měst v Kalifornii s tím, že právě rekordní nárůst narkomanů a lidí bez domova vše pouze dokresluje.

 

 

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 30 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Amerika už nemá kde pořádně nakrást, aby to stačilo na udržení vysokého životního standardu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 25.12.2024 5:17:39
Rusko se za Putina vykrást nedalo, ačkoli jeho předchůdce, opilec Jelcin, jim Rusko naservíroval na stříbrném podnosu za pár beden chlastu a Amíci si již vykradením Ruska byli stoprocentně jistí. Pažravé americké elity vyvezly kvůli vyšším ziskům od konce 70. let celá průmyslová odvětví do Číny a dalších asijských států, čímž výrazně poklesla ekonomická síla USA a především okolní svět už nechce být vazalem či otrokem arogantních amerických loupežníků a násilníků jako dosud. Hegemonie USA proto končí, Západ se topí v dluzích a velká chcípající kobyla jménem Západ už jen lže, vydírá, vyhrožuje a kope. Idiotská a současně velice namyšlená politika většiny vlád zemí Západu proces úpadku jen urychluje. Tento proces se již nedá zastavit, je nezvratný. Zdejší vlastizrádci zamrzlí v minulosti to stále ještě odmítají pochopit, ale to na celé věci nic nemění.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Hněv. „Moderní“ pohádka ČT propadla, diváci k hodnocení používají fekálie

9:42 Hněv. „Moderní“ pohádka ČT propadla, diváci k hodnocení používají fekálie

Česká televize letos na Štědrý den odvysílala v hlavním vysílacím čase novou pohádku s názvem „Tři p…