Svobodní burcují na poplach. Uhelný průmysl je na odstřel kvůli unijnímu „reportu“

21.03.2024 17:17 | Monitoring

Evropská politika zaměřená na environmentální, sociální a správní aspekty (ESG) má značný dopad také na český uhelný průmysl v České republice. Přestože je uhlí stále nenahraditelným zdrojem pro výrobu elektrické energie, nejen EU, ale teď nově i finanční sektor ho považuje za negativní aktivum v kontextu udržitelného investování. České uhelné společnosti čelí nebývalým problémům a finanční izolaci.

Svobodní burcují na poplach. Uhelný průmysl je na odstřel kvůli unijnímu „reportu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezidentský kandidát Karel Diviš oznámil u příležitosti letošního dne daňové svobody svou kandidaturu do Evropského parlamentu za Svobodné

Jak v těchto dnech vyplynulo na povrch, právě díky evropským ESG pravidlům odmítají některé finanční instituce v Česku poskytovat své bankovní služby podnikům spojeným s těžbou a výrobou elektřiny z uhlí. „Náš business žije jen z vlastního cash-flow. Ve chvíli, kdy se stane záporným, uhelný průmysl skončí,“ upozornil Vladimír Budinský, prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu (ZSDNP).

ESG politika se projevuje i ve sféře pojišťovnictví, kde se uhelné společnosti potýkají s omezením nabídky pojištění a zvyšujícími se náklady. Např. Komerční banka a Česká spořitelna patří k institucím, které vyhlašují "no coal" politiku a odmítají tak financovat projekty spojené s uhelným průmyslem. Tento tlak bank a pojišťoven je cítit i u subjektů, které sice nejsou primárně spojeny s uhelným průmyslem, ale mají s ním nějakou formu interakce. Přístup k úvěrům a pojištěním se stává obtížným, což omezuje nejen samotné uhelné společnosti, ale i firmy, které s nimi obchodují. Například společnost Sokolovská uhelná, která se snaží transformovat svou činnost k ekologičtějším technologiím, čelí obdobným omezením. I přes své snahy o modernizaci se stává "toxickým" subjektem pro finanční instituce kvůli svým kořenům v uhelném průmyslu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…