Svobodní burcují na poplach. Uhelný průmysl je na odstřel kvůli unijnímu „reportu“

21.03.2024 17:17 | Monitoring

Evropská politika zaměřená na environmentální, sociální a správní aspekty (ESG) má značný dopad také na český uhelný průmysl v České republice. Přestože je uhlí stále nenahraditelným zdrojem pro výrobu elektrické energie, nejen EU, ale teď nově i finanční sektor ho považuje za negativní aktivum v kontextu udržitelného investování. České uhelné společnosti čelí nebývalým problémům a finanční izolaci.

Svobodní burcují na poplach. Uhelný průmysl je na odstřel kvůli unijnímu „reportu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezidentský kandidát Karel Diviš oznámil u příležitosti letošního dne daňové svobody svou kandidaturu do Evropského parlamentu za Svobodné

Jak v těchto dnech vyplynulo na povrch, právě díky evropským ESG pravidlům odmítají některé finanční instituce v Česku poskytovat své bankovní služby podnikům spojeným s těžbou a výrobou elektřiny z uhlí. „Náš business žije jen z vlastního cash-flow. Ve chvíli, kdy se stane záporným, uhelný průmysl skončí,“ upozornil Vladimír Budinský, prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu (ZSDNP).

ESG politika se projevuje i ve sféře pojišťovnictví, kde se uhelné společnosti potýkají s omezením nabídky pojištění a zvyšujícími se náklady. Např. Komerční banka a Česká spořitelna patří k institucím, které vyhlašují "no coal" politiku a odmítají tak financovat projekty spojené s uhelným průmyslem. Tento tlak bank a pojišťoven je cítit i u subjektů, které sice nejsou primárně spojeny s uhelným průmyslem, ale mají s ním nějakou formu interakce. Přístup k úvěrům a pojištěním se stává obtížným, což omezuje nejen samotné uhelné společnosti, ale i firmy, které s nimi obchodují. Například společnost Sokolovská uhelná, která se snaží transformovat svou činnost k ekologičtějším technologiím, čelí obdobným omezením. I přes své snahy o modernizaci se stává "toxickým" subjektem pro finanční instituce kvůli svým kořenům v uhelném průmyslu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump není blázen a má pravdu, varuje Špicar. Evropa musí udělat tento krok

19:55 Trump není blázen a má pravdu, varuje Špicar. Evropa musí udělat tento krok

Prezident USA Donald Trump není blázen, jedná racionálně. Evropa má mnohem vyšší cla na osobní auta …