Svobodní kritizují odvolání Bartoše jako nedostatečné řešení. Vondráček upozorňuje na hlubší problémy vlády
25.09.2024 9:40 | Monitoring
Libor Vondráček, předseda Svobodných, okomentoval nedávné rozhodnutí premiéra Petra Fialy (ODS) odvolat z pozice místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj předsedu Pirátské strany Ivana Bartoše. Vondráček nevidí toto odvolání jako klíčové řešení současných problémů vlády, ale spíše jako symbolický krok, který nepostihuje skutečnou podstatu potíží v rámci pětikoaličního uskupení.
reklama
„Skutečným problémem této vlády nejsou 4 piráti z Pirátské strany, ale mnoho pirátů, kteří se infiltrovali do ostatních stran pětikoalice,“ uvedl Vondráček v komentáři na svém facebooku. Poukazuje na to, že pirátské myšlenky a opatření pronikají do agendy jiných stran, včetně ODS, KDU-ČSL a STAN, které společně tvoří vládní koalici.
Vondráček upozorňuje na několik konkrétních příkladů, kde dle jeho názoru byly pirátské zásady převzaty a aplikovány členy jiných koaličních stran. Zmiňuje například schválení zákazu aut na benzin a naftu, který v Bruselu podpořila lidovkyně Anna Hubáčková, či pirátskou energetickou koncepci, kterou navrhnul ministr za STAN Jozef Síkela. Mezi další příklady patří zvýhodňování elektromobilů, které prosazuje ministr dopravy Martin Kupka (ODS), a zpřísnění emisních povolenek, které dojednal přímo premiér Fiala během českého předsednictví EU.
„Pirátskou inkluzi ve školách prohlubuje ministr Bek,“ pokračuje Vondráček. A zdůrazňuje, že i v dalších oblastech, jako jsou legislativní změny ohledně práce na dohodu či úpravy dotačních programů, lze najít pirátské principy. „Pirátské dotace a la ‚oprav dům po babičce‘ přinesl ministr Hladík,“ dodává s odkazem na ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Neopomněl zmínit ani zavedení windfall tax (mimořádné daně) ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), což Vondráček vnímá jako další příklad „pirátského“ přístupu.
Celkově Libor Vondráček varuje, že vládní koalice – i přes odvolání jednoho pirátského ministra – pokračuje v realizaci politik, které podle něj neslouží zájmům občanů, ale místo toho prosazují pirátské myšlenky skrze různé členy vládní koalice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.