Na konci roku 2015 turecké stíhačky sestřelily ruský bombardér SU-24, který se pohyboval na pomezí Sýrie a Turecka. V tu chvíli vřelost vzájemných vztahů mezi Tureckem a Ruskem poklesla na nulu. Ruští politici doporučovali ruským turistům, aby nejezdili do Turecka na dovolenou. Současně ochabl i vzájemný obchod. Dva roky poté je ale všechno jinak. Obchodní omezení mizí a politici obou zemí jsou znovu schopní se dohodnout na spolupráci.
Příkladem může být významnější zapojení Turecka do dění v Sýrii. Rusko a Spojené státy se dohodly na tom, že budou společnými silami prosazovat vůli OSN. V Sýrii by mělo dojít k poražení islámských radikálů a k postupnému ukončení bojů. Až nakonec zavládne mír v celé zemi. Poté dojde na uspořádání voleb. Syrský prezident Bašár Asad přislíbil, že udělá vše, aby se situace v zemi stabilizovala a aby mohly volby proběhnout.
Celý článek v angličtině naleznete zde.
Není to přitom tak dlouho, co Spojené státy a s nimi i Turecko požadovaly odchod Bašára Asada z postu prezidenta. Situace se však změnila, když se novým prezidentem USA stal Donald Trump. Od té doby se o odchodu Bašára Asada příliš nemluví. To může být pro Turecko určitý problém. Není to však jediný problém. Turecko se zřejmě bude muset smířit s tím, že v Sýrii budou hrát důležitou roli také Kurdové, kteří sehráli velkou roli v boji proti Islámskému státu. Turecko hledí na jakékoli aktivity Kurdů s nedůvěrou. Země půlměsíce má totiž obavy, aby turečtí Kurdové netrhali Turecko na kusy a neusilovali o samostatnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp