Sýrie: Vše je prý úplně jinak, než se nám tvrdí

12.09.2016 11:54 | Zprávy

Britský novinář Neil Clark vyvrací největší lži, které podle jeho názoru kolují o syrském konfliktu na Západě. Mimo jiné rozporuje tvrzení, že hlavním viníkem konfliktu je syrský prezident Bašár Asad.

Sýrie: Vše je prý úplně jinak, než se nám tvrdí
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Podle Clarka předně není pravda, že syrská občanská válka i nadále trvá, protože se Západ nerozhodl hned na samém počátku vojensky intervenovat. „I bez přímého bombardování Asadova režimu Západ v masivním měřítku podporoval protivládní povstalce, včetně cvičení a dodávky zbraní, z nichž mnohé skončily v rukách Islámského státu. Západ nejenom že přispěl k nastartování občanské války v Sýrii, ale také ji pomáhá po celých pět let udržovat v běhu,“ píše Clark.

Clark rovněž odmítá svádět veškerou vinu ze započetí konfliktu na Asada, jak tvrdí západní média a politici. „Ve skutečnosti šlo organizátorům údajně prodemokratických protestů od začátku o vyprovokování násilné reakce syrských úřadů. Ve městě Daraa, kde vše začalo, bylo zabito sedm policistů a jenom za první měsíc zahynulo téměř sto vojáků. Mnozí z Asadových oponentů – teroristů – přišli ze zahraničí. Jak by asi v takové situaci reagovala americká vláda?“

„Západ dále tvrdí, že Asad nemá podporu veřejnosti a zůstává u moci jen díky svým diktátorským metodám. Nicméně existuje spousta důkazů, že tomu tak není. Na počátku roku 2012 si plných 55 % Syřanů přálo, aby setrval ve svém úřadu. O dva roky později drtivě zvítězil v prezidentských volbách. V loňském průzkumu jej zase pozitivně hodnotilo 47 % Syřanů. Dalším důkazem o jeho podpoře je skutečnost, že i po 5,5 letech války je stále u moci.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Za lživé označuje Clark také tvrzení, že ruská a syrská vláda fakticky pomáhají Islámskému státu. „Přitom ruská a syrská armáda za poslední rok naopak Islámskému státu způsobily mnohem větší škody než Spojené státy a jeho spojenci. V březnu bylo například osvobozeno starobylé město Palmýra a obě armády dosáhly i mnoha dalších úspěchů,“ připomíná Clark a tvrdí, že teroristům naopak pomáhá Západ. „Námi podporovaní umírnění rebelové jsou podle mnoha měřítek zcela obyčejní teroristé.“

Pouhým mýtem či spíše zcela obyčejnou lží je z pohledu Clarka rovněž tvrzení, že se v Sýrii nachází až 70 000 povstalců. „Říkal to britský premiér David Cameron a tento jeho výrok vejde do dějin, stejně jako výrok Tonyho Blaira z roku 2002. Tehdejší britský premiér tvrdil, že má Irák zbraně hromadného ničení, jež je schopen aktivovat do 45 minut,“ píše Clark a rozporuje také tvrzení, že Rusko intervencí v Sýrii sleduje jen vlastní zájmy, kdežto Západu jde o humanitární účely. „Západ chtěl totiž sesadit Asada dávno před rokem 2011.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …