Evropské státy poskytly od roku 2015 mezinárodní ochranu 1,3 milionu Syřanům prchajícím před válkou. Některé země je ale nyní chtějí deportovat. Zejména Itálie a Rakousko usilují o to, aby byla Sýrie nově označena za „bezpečnou“ zemi, ačkoliv v Sýrii nadále pokračuje občanská válka.
V roce 2015 vypukla migrační krize, kdy Evropou prošel milion uprchlíků, z nichž mnozí pocházeli ze Sýrie. Tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová všechny přivítala a slavně prohlásila: „My to zvládneme!“
Od té doby se do Evropy a zejména do Německa přesunulo téměř 4,5 milionu Syřanů. Z nich bylo 1,3 milionu udělena mezinárodní ochrana EU v souvislosti s občanskou válkou a humanitární krizí. Syrský diktátor Bašár Asad čelí obvinění z použití chemických zbraní proti vlastním lidem a obvinění z mučení civilistů. Už v roce 2012 EU přerušila diplomatické styky s touto zemí a uvalila na Asadův režim sankce.
Nyní, navzdory pokračující válce, by Itálie a Rakousko a několik dalších zemí EU, chtěly označit Sýrii za „bezpečnou zemi“ a deportovat Syřany. Rakouský kancléř Karl Nehammer minulý týden uvedl jako důkaz, že Sýrie je bezpečná, 200 000 lidí, kteří do Sýrie prchli z Libanonu, kde probíhá vojenská operace Izraele.
„Sýrie je nyní v mnoha oblastech zdokumentována jako bezpečná,“ řekl Nehammer ve čtvrtek 27 vedoucím představitelům bloku, jak informuje bruselský list Politico.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič