Žurnalistiku začala Jana Lorencová studovat v 60. letech, studium ale nedokončila kvůli své politické aktivitě – nesouhlasila se vstupem vojsk Varšavské smlouvy na území Československa.
K žurnalistické praxi se vrátila po roce 1989. Do roku 1994 působila v tištěných médiích a poté se stala zaměstnankyní České televize, kde se jako reportérka podílela na pořadech Fakta, Nadoraz, Klekánice, Případ pro reportérku a Za zdí. Lorencová se v této době podílela na rozkrývání nejvážnějších korupčních a privatizačních zločinů, často se značným osobním rizikem.
Do politiky chtěla vstoupit již v roce 2009, kdy měla kandidovat jako lídryně Strany zelených za Moravskoslezský kraj ve volbách do Poslanecké sněmovny. Tyto volby se však neuskutečnily. V roce 2012 pak kandidovala na místo senátorky jako nestranička za Stranu práce, ve volbách však neuspěla.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny roku 2013 kandidovala jako nestranička za hnutí ANO 2011 a tentokrát úspěšně – byla zvolena jako poslankyně za Moravskoslezský kraj až do roku 2017. Působila také jako místopředsedkyně kontrolního výboru a stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Lorencová je spoluautorkou knihy Krvavé oleje: můj přítel vrah, kde odhaluje pozadí jedné z největších polistopadových afér, známé jako LTO (lehké topné oleje).
Z rukou prezidenta Miloše Zemana převzala v roce 2018 medaili za zásluhy. Prezident Lorencovou vyznamenal za boj proti ekonomickým zmr*ům. Loni na podzim ve vzkazu k účastníkům demonstrace v Praze uvedla, že medaili Za zásluhy vrátí, nelíbilo se jí, že Zeman ocení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.