Nedávno jsme psali o projektu CEDMO, plným názvem Středoevropská observatoř digitálních médií, výzkumné akci koordinované Václavem Moravcem, která se snaží přijít na to, jak ochránit společnost před dezinformacemi.
Součástí tohoto výzkumu, na který kromě milionů z veřejných prostředků věnovala milion eur třeba společnost Google, je i technologický výzkum možností obrany před deepfakes a dalšími výzvami rozvíjející se technologie umělé inteligence.
Deepfake. Otrocky by se to spojení dalo přeložit jako hloubkový podvrh, reálně se používá pro pokročilé mediální manipulace. Takové, které jsou i pro experty komplikovaně odhalitelné. Spojováno je především s neobyčejně realistickými úpravami audiovizuálních záznamů, ve kterých dokážou uměle vytvořit falešnou, ale důvěryhodně vypadající obrazovou i zvukovou stopu. Kvalita tohoto počítačového zpracování se přitom neustále zvyšuje. První zdařilý experiment s pornografickým videem celebrit se internetem virálně rozšířil v roce 2017, od té doby možnosti tohoto fixlování s videem pokročily o mnoho kroků.
Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové, se kterou ParlamentníListy.cz hovořily, je třeba se tímto tématem zabývat mediálně, vědecky i legislativně. Deepfakes totiž představují mnohem větší nebezpečí než vyhledávání „narativů“, které je oblíbeným tématem bádání a stejně oblíbeným dotačním titulem v současnosti.
Jako příklad uvedla aktuálně příběh z války v Gaze, kde byla jako zpravodajská zveřejněna fotografie dospělého muže arabského vzezření, nesoucího několik dětí na rukou a klopýtajícího přes sutiny města srovnaného se zemí. Pronikla i do západního tisku. Obrazová informace přitom byla kompletně vytvořena generativní umělou inteligencí DALL·E 3. A to tak dokonale, že pokud nejste na místě a neznáte-li detailně tvary budov či podobu muže na snímku, nerozeznáte falzum. Čímž se zásadně liší od dosavadních primitivních „fejků“ s fotografiemi užívanými doposud, jako že se vytáhla válečná fotografie z úplně jiného bojiště a přidal se k ní popisek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.