Ta nejhorší „dezinformace“. Rakušanovo vnitro platí výzkum věci, která budí hrůzu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

11.01.2024 17:45 | Zprávy

Kremelský, bruselský či jakýkoliv jiný narativ jako největší ohrožení demokracie? Podle expertů budeme za pár let s nostalgií vzpomínat na časy, kdy dezinformace měly pouze podobu příběhu se specifickými akcenty. Mnohem větší výzvou se má stát výplod umělé inteligence zvaný deepfake. Falešné video, vypadající jako reálné, má prý potenciál skutečně ovlivňovat lidi a měnit svět. Rakušanovo vnitro proto platí výzkum českých odborníků, jak tomuto nebezpečí čelit. Někteří ovšem vyjadřují pochybnosti, zda je to vůbec možné.

Ta nejhorší „dezinformace“. Rakušanovo vnitro platí výzkum věci, která budí hrůzu
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Počítačové čipy

Nedávno jsme psali o projektu CEDMO, plným názvem Středoevropská observatoř digitálních médií, výzkumné akci koordinované Václavem Moravcem, která se snaží přijít na to, jak ochránit společnost před dezinformacemi.

Součástí tohoto výzkumu, na který kromě milionů z veřejných prostředků věnovala milion eur třeba společnost Google, je i technologický výzkum možností obrany před deepfakes a dalšími výzvami rozvíjející se technologie umělé inteligence.

Deepfake. Otrocky by se to spojení dalo přeložit jako hloubkový podvrh, reálně se používá pro pokročilé mediální manipulace. Takové, které jsou i pro experty komplikovaně odhalitelné. Spojováno je především s neobyčejně realistickými úpravami audiovizuálních záznamů, ve kterých dokážou uměle vytvořit falešnou, ale důvěryhodně vypadající obrazovou i zvukovou stopu. Kvalita tohoto počítačového zpracování se přitom neustále zvyšuje. První zdařilý experiment s pornografickým videem celebrit se internetem virálně rozšířil v roce 2017, od té doby možnosti tohoto fixlování s videem pokročily o mnoho kroků.

Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové, se kterou ParlamentníListy.cz hovořily, je třeba se tímto tématem zabývat mediálně, vědecky i legislativně. Deepfakes totiž představují mnohem větší nebezpečí než vyhledávání „narativů“, které je oblíbeným tématem bádání a stejně oblíbeným dotačním titulem v současnosti.

Jako příklad uvedla aktuálně příběh z války v Gaze, kde byla jako zpravodajská zveřejněna fotografie dospělého muže arabského vzezření, nesoucího několik dětí na rukou a klopýtajícího přes sutiny města srovnaného se zemí. Pronikla i do západního tisku. Obrazová informace přitom byla kompletně vytvořena generativní umělou inteligencí DALL·E 3. A to tak dokonale, že pokud nejste na místě a neznáte-li detailně tvary budov či podobu muže na snímku, nerozeznáte falzum. Čímž se zásadně liší od dosavadních primitivních „fejků“ s fotografiemi užívanými doposud, jako že se vytáhla válečná fotografie z úplně jiného bojiště a přidal se k ní popisek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vypadá to, že skutečným cílem není to odhalit, ale zjistit co odhalit nelze a pak nás tím pomocí debilizátoru ČT krmit., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 11.01.2024 18:35:45
Jenže část obyvatel dosud nejsou důvěřivá koťátka typu sněhových vloček z Fildy, ale má trénink z doby předlistopadových lží. Takže vše marné, Rakušane.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

12:25 Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

Napojení předního novináře Jindřicha Šídla na společnost STEM, přední agenturu dodávající výzkumy ve…