Jágr je podle jeho slov chlap, který proslavil naši zemi jako málokdo. „Pořád dokazuje, že je osobnost, je optimistický a nikdy nikoho neponižuje a jedná slušně, musí snášet urážky od lidí, kteří nikdy nebyli a nebudou tak úspěšní, kteří jsou plni žluči, závisti a nenávisti,“ dodal Krása.
„Nikdy jsem se s ním nesetkal, ale z jeho vystupování vždy cítím pozitivní duch a dobrosrdečnost. Co to je v těch podivných lidech, že musí šířit hněv, nenávist a zlobu. Tito lidé nepřijali výsledky voleb, ale už dnes je jisté, že je čekají další porážky. Zloba, nenávist, hrubost, závist nemohou vyhrát!“ uzavřel.
Státní vyznamenání pro hokejovou legendu Jaromíra Jágra opět některé vytočilo. Konkrétně ty, podle kterých se s medailí od Miloše Zemana má nakládat tak, že ji prezidentovi mrsknete k nohám, a ještě mu slovy Jana Rejžka „flusnete do ksichtu“.
Slavný hokejista to schytal už v minulosti, když se stal ambasadorem olympijského hokejového turnaje v Číně, a zavítal tam jako součást prezidentské delegace Miloše Zemana. Když 28. října na Pražském hradě převzal Medaili Za zásluhy, snesla se na něj opět vlna kritiky. Stejně jako na všechny, kteří si troufli medaili převzít.
V posledních letech se totiž v některých kruzích razí heslo, že vyznamenání je naopak to, když nejste na ceremoniál do Vladislavského sálu pozváni, a že medaile je hanbou. V loňském roce dokonce skupina odpůrců udělala laureátům před Hradem „uličku hanby“.
„Nechci zoufale žertovat, kolik estébáků dnes prezident Zeman k 28. říjnu zase vyznamená na Hradě,“ napsal letos Jan Rejžek.
Jaromír Jágr byl jednou z nejvýraznějších osobností, které si ve Vladislavském sále ocenění převzaly.
A musel si za to vyslechnout množství kritiky. Například bývalý redaktor České televize Jan Hrubeš připomněl, že Jágr nosí na dresu číslo 68 jako symbol sovětské okupace, a to by měl vnímat jako závazek. „Ten, který umí oslovit davy a pomoci svrhnout tuhle estébáckou, proruskou hrůzovládu, teď servilně přijímá státní vyznamenání a kolaboruje. Je mi za něj stydno,“ vyznal se a dodal, že Jágr je mizerný člověk. Pak se zasnil, jak by Jágr „nařízl větev“, kdyby „tu hradní šarádu odmítl“.
Jágrovi po tomto příspěvku došla trpělivost a Hrubešovi odepsal: „Vy, exredaktore ČT, nemáte právo nikoho soudit, to má jen Bůh – a to vy, jak jsem si přečetl váš názor, rozhodně nejste.“
Ještě radikálněji to pojal Vilém Besser píšící pro web Svobodné fórum Pavla Šafra. Ten napsal, že Jágr jako člověk naprosto selhává a nyní promarnil poslední šanci ukázat charakter.
Hokejista podle něj přijal závazek, když si dal na dres „magické“ číslo 68. Jenže pak se prý ukázalo, že hokejista „svůj názor na komunisty a zvěrstva, která způsobili“ změnil.
Výčet hříchů Besser začíná volební podporou Andreje Babiše v roce 2013, následují přečiny v podobě návštěv na Čapím hnízdě. „Člověk, který odsuzuje invazi sovětských vojsk, najednou jezdil dělat maskota bývalému agentovi StB,“ lamentuje Besser nad „pošlapáním čísla 68“.
Vrcholem všeho ale podle něj bylo, když nositel čísla roku okupace „odjel do komunistické Číny dělat maňáska prezidentu Zemanovi“. Řeči, že tam jede jen propagovat hokej, mohly podle Bessera zabrat jen na nekritické fanoušky, kteří si nedokážou připustit, že jejich idol může morálně zklamat.
Poslední šancí, jak se po všech selháních rehabilitovat, bylo podle Bessera odmítnutí státního vyznamenání z rukou Miloše Zemana.
„Stačilo, aby nešel na ceremoniál, který byl zapovězen pro mnoho demokratických politiků i osobností s odlišným názorem, než má hlava státu. Nestalo se tak, a vzduchem opět létá otázka – co za to? Za kolik se dá zapomenout na odkaz čísla 68?“ ptá se na závěr řečnicky Šafrův redaktor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef