Ministerstvo zahraničí ČR počítá s možností, že dojde na tvrdý Brexit, tedy na odchod Velké Británie z EU bez dohody. Stále však doufá, že dohoda přece jen schválena bude. „Je to 50 na 50,“ konstatoval Chmelař. Bude záležet na tom, zda britský parlament schválí dohodu, kterou britská premiérka Theresa Mayová vyjednala s evropskou sedmadvacítkou.
Česko prý bude vůči Britům žijícím v Česku co nejvstřícnější, protože totéž slibují i Britové vůči Čechům pracujícím v Česku. Jednoho dne však dojde k tomu, že volný pohyb mezi EU a Velkou Británií bude omezen. Češi např. nebudou moct tolik studovat ve Velké Británii. „Ale to je koneckonců přání Britů,“ podotkl Chmelař.
Pokud nebude schválen dojednaný materiál, Velká Británie se ze dne na den stane třetí zemí stojící mimo EU a může mít problémy dodávat své zboží nejen na české území, ale i na území jiných států EU. Bude na benevolenci členských států, zda vyjdou Velké Británii vstříc. Jenže pouze v těch mantinelech, které stanovuje EU jako celek.
Bude to však platit i naopak. Měli by s tím počítat čeští exportéři, automobilové podniky, potravináři a další podnikatelé. Pokud dojde ke tvrdému Brexitu, Brexitu bez dohody, může nastat problém. „My nevíme, jak se v takovém případě zachová Velká Británie,“ upozornil Chmelař.
Nakonec přidal pár slov k tématu firmy Huawei. Evropská unie jako celek se prý prozatím nechystá zakazovat produkty této čínské společnosti, bude na každém členském státu, aby si zhodnotil, nakolik důvěřuje této firmě a zda má obavy z možných špionážních aktivit této strany. Česká diplomacie by proto měla s čínskou stranou vše pečlivě projednat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp